Uzstājoties Pentagonā, Savienoto Valstu prezidents tāpat publiskoja ASV militārā budžeta pārskatīšanas plānus, saskaņā ar kuriem no bruņotajiem spēkiem tiks atbrīvoti vairāki tūkstoši karavīru.
Pēc B. Obamas vārdiem, šobrīd galvenais ASV uzdevums ir atjaunot savu ekonomisko varenību, un valsts pašlaik „pāršķir kara desmitgades lapaspusi”. ASV prezidents atzīmēja, ka militārais budžets turpinās palielināties, taču ne tik ātrā tempā, kā līdz.
Topošo pārmaiņu mērķis ir atteikties no stratēģijas, kuras centrā aizvadītās desmitgades laikā atradās ASV bruņoto spēku spēja piedalīties vienlaicīgi divos karos.
Ceturtdien netika paziņots par bruņoto spēku skaitliskā samazinājuma konkrētiem apmēriem, tomēr presē parādījās ziņas, ka armijas un jūras kājnieku korpusa budžets tiks nākošajos desmit gados tiks samazināts par 10-15%, kas nozīmē personāla skaita samazināšanu nevis par tūkstošiem, bet vairākiem desmitiem tūkstošu karavīriem.
Plāns paredz pastiprināt flotes un aviācijas kaujas iespējas Āzijā. Vēl pagājušajā rudenī toreizējais CIP direktors (tagad aizsardzības ministrs) Leons Paneta izteicās, ka uzsvars ASV stratēģijā tiks likts uz amerikāņu klātbūtnes pastiprināšanu Āzijas un Klusā okeāna baseina valstīs, lai pretdarbotos Ķīnas ietekmes pieaugumam šajā reģionā.
BBC News arī norāda, ka atkāpšanās no prezidenta Dž. Buša vecākā izvirzītās divu karu vienlaikus īstenošanas stratēģijas Pentagonā tiek apspriesta jau sen. Vēl 2001. gada jūnijā toreizējais aizsardzības ministrs Donalds Ramsfelds paziņoja, ka šī stratēģija „nestrādā”.
Kad ASV tiešām īstenoja vienlaikus divus karus – Irākā un Afganistānā – to bruņotie spēki saskārās ar karavīru trūkumu. Pašlaik tiek skatītas izmaiņas šajā stratēģijā, kuru ietvaros otra kara vietā bruņotajiem spēkiem jāiegūst spēja īstenot ierobežotas vietēja mēroga militārās operācijas.
Nav šaubu, ka prezidenta B. Obamas ieceres aizsardzības jomā saskairsies ar asu kritiku no republikāņu puses ASV Kongresā.