Mēdz teikt - ekskursija un emigrācija nav viens un tas pats.
Tomēr reizēm šķiet - pasaulē noteikti ir kāda saulaina vieta, kur
ļaudīm cienījamos gados klājas vieglāk. Kaut vai labvēlīgāka
klimata dēļ. Kaut vai pateicoties zemākiem komunālajiem
maksājumiem. Kaut vai tāpēc, ka saulīte parādās biežāk. Portugāle
varētu būt viena no šādām zemēm, tāpēc īpašā Senioru
Dienas uzdevumā pētīju, vai saulainākā valsts Eiropā saviem
senioriem gādā tikpat saulainas vecumdienas. Izrādās, Portugāles
pensionāru dzīve ļoti atšķiras dažādos valsts reģionos, pilsētās,
ciematiņos un laukos.
Līdz 30.aprīlim Eiropas kultūras galvaspilsētas Rīga 2014 programmas ietvaros Rīgā, Z.A.Meirovica bulvārī 6/1 skatāma izstāde – Vecumdienas, kas piedāvās iepazīties ar dizaina koncepciju pilsētvidei, iejusties nākotnes seniora dzīves telpā.
Vislabākā dzīve gados veciem cilvēkiem ir Zviedrijā, bet Latvija globālā pētījumā par vecu cilvēku dzīves apstākļiem ierindojas 45.vietā.ANO Iedzīvotāju fonda un starptautiskās organizācijas HelpAge International veiktajā globālajā novecošanās indeksā izvērtēta gados veco cilvēku dzīves kvalitāte 91 valstī.
Tikai 15% Latvijas iedzīvotāju krāj vai plāno uzkrāt vecumdienām - tā liecina dzīvības apdrošināšanas kompānijas Compensa Life veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultāti.Populārākie naudas krāšanas mērķi ir atpūta, mājokļa remonts un pašu vai bērnu izglītība. Salīdzinoši liela daļa respondentu krāj vai plāno sākt krāt arī tādiem nolūkiem kā mājokļa, mašīnas un sadzīves preču iegāde.
Zinātnieki atklājuši, ka, kļūstot vecākiem, cilvēki top laimīgāki un lielāko laimi piedzīvo, sasniedzot vēlīnu septiņdesmit un astoņdesmit gadu vecumu, vēsta laikraksts "Daily Telegraph".Tradicionāli tiek uzskatīts, ka cilvēki savus labākos gadus piedzīvo jaunībā, līdz 40 gadu vecumam, vēlāk laimes sajūtai mazinoties.
Paija. Mana māmiņa ietur dzelžainu principu - lai cik grūti viņai dažkārt klājies, viņa principa pēc nekad no manis nav pieņēmusi finansiālu palīdzību. Kaut ko vērtīgu viņai esmu varējusi nopirkt vai iemānīt tikai ar šmaukšanos - ka tas maksājis superlēti vai tā ir mana lieta, kuru man vairs nevajag.
Pilnīga darba pamešana pēc aiziešanas pensijā var būt kaitīga veselībai, secināts Mērilendas Universitātes (ASV) veiktajā pētījumā. Pensionārus, kuri strādā pagaidu darbu vai nepilna laika darbu, mazāk skar nopietnas slimības, un viņi pilnvērtīgāk pavada dienu. Pētījuma rezultāti liecina, ka tiem cilvēkiem, kas arī pēc pensionēšanās uzņēmušies ar iepriekšējo karjeru saistītu darbu, ir labāka garīgā veselība nekā tiem, kas pilnībā nodevušies vecumdienu baudīšanai.