Jāsāk ar plānošanu
Rudens ir piemērots laiks ziemciešu jeb daudzgadīgu puķu pārstādīšanai vai jaunu puķu stādīšanai. Svarīgi ir novērtēt savu puķu dārzu, ko gribas tajā izmainīt vai uzlabot, kur gribas redzēt jaunu dobi. Lai dobe izskatītos skaista un pārdomāta, tāpat ne mazāk svarīgi ir saprast, kādus ziedus vēlaties stādīt, kāda augsne ir nepieciešama katrai puķu šķirnei, kāds apgaismojums vajadzīgs un kā ziedi spēj teicami sadzīvot cits ar citu, lai tie būtu augšanas prasību ziņā līdzīgi. Ziedu salikumu vēlams veidot tā, lai dobē visu laiku kāds krāsains efekts nomainītos ar citu.
"Kādreiz puķu dobju iekārtošanā bija strikti principi. Dobes malās bija jāstāda īsākas puķes, kas veido tādu kā apmalīti apkārt dobei. Dziļāk dobē vienmēr stādīja garākas puķes, kas cita citu arī balstīja, lai negāztos. Tagad modē ir jaukta tipa dobes, kur ziemcietes sastādītas kopā ar sīpolpuķēm un citām vasaras puķēm. Kā piemēru var minēt puķu stādījumus pilsētu parkos, arī Rīgā. Ja Vērmanes dārzā varam vērot klasiskas dobes ar maliņām, kad ziedi sakārtoti pēc šķirnēm, tad Ziedoņdārzā, Esplanādē un Uzvaras parkā redzamas jaukta tipa dobes. Turklāt Esplanādes dobēs sastādītas puķes no katras sugas pa divām šķirnēm, kas ļauj panākt to, ka katras puķes zied savā laikā un nebeidz pārsteigt ar savu krāšņumu," saka SIA Rīgas meži Dārzu un parku daļas Rīdzenes iecirkņa speciāliste Sanita Jane-Dārziņa. Lai gūtu iedvesmu savam dārzam, publiskie parki un botāniskie dārzi ir lieliskas vietas, turklāt sezonas laikā vēlams tos izpētīt vairākkārt, jo visi augi nezaļo un nezied vienlaikus.
Svarīgi ievērot distanci
Stādot ziemcietes dobē, svarīgi atcerēties arī par stādīšanas attālumu starp puķēm. Jo lielākas un garākas puķes, jo lielāks attālums starp tām. Jo mazākas puķes, jo tuvāk tās jāstāda viena otrai, tādēļ svarīgi, pirms iegādājaties jaunus augus, iepazīties ar tiem klātienē, lai labāk rastos priekšstats, kādi ir šie ziedi un cik vietas dobē tie pieaugot aizņems.
"Dārznieki ir radoši, tādēļ bieži vien neliela izmēra puķes sastāda cieši vienu otrai blakus, lai neaugtu nezāles, taču tādos gadījumos jāņem vērā, ka puķes nāksies biežāk pārstādīt. Izņemot peonijas, visām pārējām ziemcietēm patīk, ka tās regulāri pārstāda. Piemēram, margrietiņas (lielziedu pīpene) var dobē iznīkt, ja tās ik pēc diviem gadiem nepārstāda. Ziemcietes vajadzētu paspēt iestādīt līdz septembra beigām. Tā kā ziemas paliek ar katru gadu siltākas, tad var arī oktobrī, taču nedrīkst aizmirst, ka iestādītam vai pārstādītam augam jāpaspēj izdzīt saknītes un iesakņoties, lai tas nākamajā pavasarī varētu skaisti uzziedēt. Lai arī rudenī zeme lielākoties ir mitra, iestādot jaunus augus, nedrīkst aizmirst tos kārtīgi aplaistīt, lai puķes varētu labāk iesakņoties un pārziemot. Stādot jebkuru ziemcieti, to saknes vispirms jāapčubina, jāsabužina, lai tās var ātrāk iesakņoties jaunajā vietā. Arī zeme pirms stādīšanas jāmēslo, piemēram, ar minerālmēsliem. Iesaku izvēlēties jaunākās puķu šķirnes, kas ir izturīgākas pret dažādām slimībām un kaitēkļiem, jo puķu selekcionāri ik gadu rada jaunas un izturīgākas šķirnes," teic Jane-Dārziņa.
Lai dzīvo daudzveidība!
Protams, pērkot konteinera stādus, tos var stādīt visu sezonu, bet, ja pavairo no esošā stādmateriāla, tad iedala pavasarī ziedošos augos, ko pārstāda un dala rudenī, un rudenī ziedošās ziemcietēs, kuras dala, pārstāda pavasarī, kad jau iznākuši asniņi. "Dārzam jābūt ar dažādām krāsām, dažādām faktūrām, dažādām smaržām, lai pēc iespējas vairākas cilvēku maņas ir nodarbinātas un lai cilvēki spētu veldzēties no darba dienu dunas un gūt iespaidus jaunai dienai," piebilst Jane-Dārziņa.