Vairāki desmiti šķirņu
Zemnieku saimniecība Kliblapsas ir viena no lielākajām ķirbju audzētājām Latvijā. Jau vienpadsmito sezonu te 48 hektāru platībā ienākas gandrīz 60 dažādu šķirņu ķirbji. Tiešām tik daudz?! "Ķirbju veidi, kurus audzējam, iedalāmi 13 dažādās grupās. Piemēram, parastais ķirbis, lielaugļu, riekstu, sviesta, cepamais, Japānas cepamais, muskata, sulu, spageti, svaigi ēdamais jeb ozolzīļu, Halovīna, mini cepamais, dekoratīvais ķirbis utt. Katrā pozīcijā ir vairākas šķirnes, kopā mums ir ap 60. Ķirbjus, līdzīgi kā ābolus, iedala arī sezonālās kategorijās – ir vasaras, rudens un ziemas ķirbīši. Pie vasaras ķirbjiem pieskaitāmi arī kabači, kurus uzglabāt ziemai īsti nevar. Rudens ķirbjiem raksturīgi, ka tos viegli mizot, tie ir pilni ar sulu, bet mīkstums ir stiegrains, taču arī šie ķirbji ziemā ilgi neuzglabājas. Tad ir ziemas ķirbji, kurus var atpazīt pēc tā, ka šos ķirbjus grūti sagriezt. Lai ilgi uzglabātos, ķirbju mīkstumiem jābūt blīviem, klātiem ar stingru mizu," atklāj z/s Kliblapsas saimniece Ilze Venterzute.
Viņas izaudzēto ķirbju raža nonāk lielveikalos gan Latvijā, gan Igaunijā un Lietuvā, kā arī dažādos restorānos. Ķirbjus iegādāties var jebkurš interesents arī saimniecībā uz vietas. Ķirbju ražas sezonas sākumā z/s Kliblapsas savos laukos ļauj īstenot rudenīgi košas fotosesijas un līdz šim piedāvāja arī ekskursijas pa plašo saimniecību, taču šogad Covid 19 risku dēļ šo piedāvājumu ir atcēluši.
"Ir klienti, kas brauc pie mums ciemos, jo meklē ko neparastu. Arī mums pašiem ir interesanti eksperimentēt un ik gadu ieviest kādu jaunu šķirni jau esošajā klāstā," teic Ilze. Pieprasīti ir arī ķirbji grebšanai jeb Halovīna ķirbji, arī dažādi dekoratīvie ķirbīši. Z/s Kliblapsas ir ģimenes uzņēmums. Lielo darbu periodos tiek algoti arī daži palīgi, bet kopumā te saimnieko ne vairāk kā 7 cilvēki.
Vispareizāk uzglabāt mērenā temperatūrā
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 14. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!