Rudens ir laiks, kad tā pa īstam var saēsties ābolus. Tomēr to ēšana rada diskomfortu vēderā - uzpūš un veicina gāzu veidošanos. Kāpēc tā? Vai taisnība, ka mizoti āboli vēderu uzpūš mazāk? Kā ēst ābolus, lai mazinātu diskomfortu vēderā? Atbild gastroenterologs Anatolijs Danilāns, un dietologs Andis Brēmanis.
Anatolijs Danilāns, gastroenterologs:
Svarīgi zināt, ka vēdera uzpūšanās no āboliem ir nekaitīga lieta. Ir cilvēki, kas pārlieki par to satraucas. Āboli uzpūš vēderu, jo organismā slikti uzsūcas tajos esošais augļu cukurs – fruktoze. Lai āboli neuzpūstu vēderu, tie jāapstrādā, piemēram, jācep, jāvāra vai arī jāēd mazākām porcijām. Uzskats, ka mizoti āboli vēderu nepūš ir mīts. Uzturvielām vērtīga ir arī miza. To neēst būtu muļķība. Lai šo mītu atspēkotu, varu teikt pretējo - ja gribi, lai no āboliem nepūš vēderu, ēd tikai mizas! Ābolu mizās nav fruktozes, tā sastopama augļa mīkstumā.
Andis Brēmanis, dietologs:
Āboli uzpūš vēderu, jo tos ēdam lieliem kumosiem un ļoti ātri. Organismam ir grūti pārstrādāt visu, ko mēs ātri sarijam, tāpēc arī vēderu pūš. Ja ābolu sakošļā lēni, problēmām ar vēderu nevajadzētu būt. Ēšanas temps ietekmē daudzus procesus organismā. Jāievēro ir arī sāta sajūta. Āboli jāēd mazās devās. Ieteiktu tos arī mizot. Kārtīgi nesakošļāta ābola miza var radīt diskomfortu vēderā - veicināt to uzpūšanos.
Zigurda Zariņš,uztura zinātnieks :
Tiem kuriem no āboliem pūšas vēders mans ieteikums ir kārtīgāk tos sakošļāt. Ja ābolus ēdam lieliem gabaliem, kuņģa sula sliktāk apēsto apstrādā, kas arī ir gāzu veidošanās iemesls. Kārtīga sakošļāšana katram otrajam, kuram uzpūšas vēders no āboliem var līdzēt. Tomēr ir cilvēki, kas ābolus nepanes, varbūt, tāpēc viņiem ieteicams labāk ēst bumbierus. Ābola mizas ir vērtīgas, tāpēc ābols jāēd ar visām mizām. Jāmizo tikai tie augļi, kuri apstrādāti ar ķimikālijām – maijā veikala plauktos vēl laistās. Vai mizas veicina vēdera uzpūšanos? Tā nav, ja kārtīgi sakošļātas.
Abi
mnopr