Savā brīvībā, neatkarībā un iekšējā spēkā Olga Žitluhina ir ļoti iedvesmojoša personība, bet ar savu nenogurdināmību viņa apliecina enerģijas nezūdamības likumu. Kur viņa smeļas šo enerģiju? Viņa saka – dejotpriekā.
Olgu Žitluhinu sastapu pēdējā brīdī pirms ikgadējā starptautiskā laikmetīgās dejas festivāla Laiks dejot, kas ar daudzveidīgu izrāžu, dejas īsfilmu un meistarklašu programmu no 12. līdz 21. jūnijam norisināsies dažādās Rīgas vietās un noslēgsies 21. jūnijā Stāmerienas pilī. Sarunā ik pēc brīža ielauzās kāds steidzams zvans: ieradās pirmie festivāla viesi. Olga saka: "Nekad nav bijis tik daudz viesu. Šorīt no rīta saskaitīju – šoreiz ir 42 viesi no 13 valstīm." Festivāls, kas aizsācies 1998. gadā un ieguvis atpazīstamību gan Latvijas, gan starptautiskajā mērogā, šogad pievēršas tēmai Draugi, uzsverot, cik būtiski ir atbalstīt citam citu, uzturēt draudzību un satikties.
Tikai pēdējā brīdī īpašu atļauju izbraukt no Ukrainas saņēmuši mākslinieki Antons Ovčiņņikovs un Jaroslavs Kainars. 17. jūnijā plkst. 19 galerijā Noass būs skatāma multidisciplinārā mākslinieka Antona Ovčiņņikova veidotā filma Monohroms. Turpat būs skatāma arī Jaroslava Kainara solo izrāde Anihilācija. Pirmoreiz festivālā būs Āfrikas deja – Tanzānijas apvienības Nantea Dance Company izrāde Brīdis – Wakati 17. jūnijā plkst. 21 Eduarda Smiļģa Teātra muzejā. Savukārt jau seni festivāla draugi ir somu apvienība Gruppen Fyra, kas ieguvusi publikas simpātijas ar saviem humora caurstrāvotajiem darbiem. 13. jūnijā plkst. 19 Latvijas Kultūras akadēmijas Zirgu pastā notiks viņu traģikomiskā izrāde Soiree (Sarīkojums).
Starptautisku laikmetīgās dejas, mūzikas un gaismas performanci Tornado veidojusi pati Olga Žitluhina kopā ar Valēriju Oļehno. Piedzīvojusi pirmizrādi 2020. gada decembrī, šī dejas viesuļvētra turpinājusi attīstīties, iesaistot mūziķus Juri Kaukuli un Lieni Dobičinu, gaismu mākslinieku Oskaru Pauliņu un kostīmu mākslinieci Šeilu. Festivāla performance Hanzas peronā 15. jūnijā plkst. 18, 19, 20 un 21. Darbā RAZDEDAUCH Eiropas Savienības Radošā Eiropa projekta BET – Body Experience Time through 45+ ietvaros, satiekoties dejas māksliniekiem no Skandināvijas, Baltijas valstīm un Apvienotās Karalistes. Tiek svinēta atziņa, ka deja un dejošana pieder ikvienam – jebkurā vecumā. Šī projekta izrāde vainagos festivālu Stāmerienas pils kompleksā 21. jūnijā plkst. 18 un 21.
Un… beidzot pirmizrādi piedzīvojusi Olgas Žitluhinas 60. jubilejā iecerētā LTV dokumentālā filma Dejot kā dzīvot, kuru, sekojot Olga Žitluhinas dejas gaitām Latvijā, Gruzijā un Venēcijā, veidojuši režisore Agita Cāne-Ķīle, scenārija autore Daira Āboliņa, komponists Juris Kaukulis un operators Edgars Bite.
Vai atpazini pati sevi?
Filmu neesmu redzējusi, jo 2. jūnijā nebiju Latvijā un pēc tam nebija laika, turklāt es nekad nelasu savas intervijas un nekad neskatos raidījumus, kuros esmu piedalījusies. Tas man sagādā emocionālas un fiziskas sāpes, jo esmu kritiski domājošs padomju cilvēks. Baidos nevis par filmas veidotāju redzējumu, bet par to, kādu šī pasaule mani filmā redz. Pašlaik saņemu daudz komplimentu, bet arī pilnīgi pretējo. Filma stāv internetā, bet man vajag laiku. Es tikai mācos sevi ieraudzīt no malas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. jūnija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!