Lai kāds arī būtu nogurums no filmu reducēšanas līdz to auditorijas mērījumiem, gribot negribot bez šīm procedūrām neiztikt, turklāt šāds pētījums noderētu arī filmu izrādītājiem.
Viens no jautājumiem aptaujas anketā varētu būt veltīts balvai Zelta globuss, lai noskaidrotu, vai tā kalpo par mudinājumu redzēt filmu laureāti. Zelta globusu var aizstāt ar ASV Kinoakadēmijas godalgu Oskars, arī Kannu festivāla Zelta palmas zaru, Venēcijas Zelta lauvu un citām pasaules kino procesam būtiskām balvām.
Zelta globusu šogad jau 76. reizi piešķīra Holivudā akreditētā ārzemju prese, skaitliski neliels ļaužu pulciņš, kas apbalvo gan nozīmīgākās filmas, gan televīzijas seriālus. Zelta globusu mēdz dēvēt par Oskara priekšvēstnesi, kaut arī daudz lielākās un profesionāli daudzpusīgākās organizācijas – ASV Kinoakadēmijas – biedru balsojums mēdz krietni atšķirties.
Zelta globusa pasniegšanas ceremonija notika 6. janvārī Losandželosā, un laureātu vidū ir gan pazīstamas filmas, kas uz pilnu klapi tiek rādītas LV, gan filmas, kas te nenonāks. Vienpadsmit no 25 balvām tiek pasniegtas televīzijas produkcijai. Tradicionāli Zelta globusa piešķīrēji nosaka gan labāko drāmu, gan vieglā žanra līderi – labāko mūziklu/komēdiju. Drāmas kategorijā uzvarējusī Bohēmijas rapsodija pašreiz ir skatāma Latvijā. Tā ir viduvēja, dāsni muzikāla biogrāfiska drāma par grupas Queen līderi Frediju Merkuriju, kura lomu godam iznes Rami Maleks – viņam Globuss kā labākajam aktierim drāmā.
Sentimentālām kritiķēm, kuras aizkustināja aktiera Bredlija Kūpera inteliģentā debija režijā Zvaigzne ir dzimusi ar Lēdiju Gāgu, pasākums atnesa vilšanos. Gan filma, gan Bredlijs Kūpers kā aktieris un režisors palika bešā, tik vien kā mierinājuma balva par labāko dziesmu Lēdijai Gāgai un viņas līdzautoriem (hits Shallow). To, ka Lēdija Gāga prot dziedāt, mēs zinājām, to, ka viņa spēj arī pārliecinoši tēlot, – gan ne. Taču tas nav bijis arguments Zelta globusa dalītājiem. Žēl.
Vērts akcentēt vienu no laureātēm – filmu Ceļvedis/Green Book (Latvijā būs skatāma no 25. janvāra). Tas ir retro stāsts par afroamerikāņu pianista un viņa šofera attiecībām, Ceļvedis ieguva Zelta globusu labākās muzikālās filmas/komēdijas kategorijā, kurā izkonkurēja globālo publikas mīluli Mērijas Popinsas atgriešanos un vēl trīs filmas, starp kurām intriģē politiskais farss Vice. Tās galvenā varoņa prototips ir ASV viceprezidents Diks Čeinijs, aktierim Kristjenam Beilam tika "globusiņš" (labākais aktieris mūziklā/komēdijā) par šī pretrunīgi vērtētā politiķa lomu.
Diemžēl šeit nav iespējams "apkopt" laureātu birumu, taču prieks par balvām Netflix producētajai drāmai Roma: tā atzīta par labāko ārzemju filmu, tās autors Alfonso Kuarons – par labāko režisoru (KDi par šo filmu rakstīja 27. decembrī).
Šonedēļ Rīgas kinoteātros parādās divas filmas, kas pretendēja uz Zelta globusu, – japāņu filma Zaglēni, kas pērn ieguva Kannu festivāla Zelta palmas zaru, un Van Gogs. Pie mūžības vārtiem, kas tika apbalvota Venēcijas festivālā (balva aktierim Vilemam Defo). Ceru, ka šis fakts rosinās doties uz kino.
Tagad tāda mode:
Uz kino jau nu gan nedošos,
Ieva Reine