Sadarbībā ar izdevuma redaktori – Liepājas Universitātes profesori Zandu Gūtmani – un autoru komandu jau ir sācies darbs pie mūsdienīga, populārzinātniska izdevuma. Liepāja. Kultūra. Atmiņa izsekos nozīmīgus notikumus un parādības Liepājas kultūras atmiņā no XIX gadsimta beigām līdz XXI gadsimtam. Izdevumu plānots izdot divās grāmatās 2025. gada rudenī.
Izdevuma Liepāja. Kultūra. Atmiņa zinātniskie konsultanti ir Dr. hist. Mārtiņš Mintaurs un Liepājas vēstures pētnieks Gunārs Silakaktiņš. Grāmatas nodaļas izstrādās vairāki kultūras, literatūras un vēstures pētnieki, izdevuma māksliniece – Ieva Vīriņa. Grāmatas estētiku ir iedvesmojusi Umberto Eko Skaistuma vēsture.
"Liepāja. Kultūra. Atmiņa ir pirmais projekts, ko uzsākam realizēt no plašās Liepājas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027 programmas. Šis izdevums gan mums pašiem, gan eiropiešiem būs kā skaists un spēcīgs simbols Liepājas bagātīgās un daudzšķautņainās kultūrvēstures izgaismošanai," saka Liepāja 2027 mākslinieciskā vadītāja Baiba Bartkeviča.
Izdevumā tiks atklāti Liepājas vēsturiskās un kolektīvās "atmiņas punkti" – vietas, notikumi, parādības, institūcijas, personības –, kas bijuši būtiski Liepājas kā Eiropas pilsētas attīstībā un veidojuši Liepājas un tās iedzīvotāju identitāti. Grāmatā objektīvs vēsturisks skatījums un faktoloģisks materiāls tiks savienots ar literārām un mākslinieciskām interpretācijām un individuāliem atmiņu stāstījumu elementiem, tādējādi atdzīvinot atsevišķus "atmiņas punktus" un padarot tos klātesošus mūsdienu kultūrā.
Iecerēts divās grāmatās apskatīt XIX gadsimta beigu vācbaltiešu kultūras un rusifikācijas ietekmi, industrializācijas sākumu un pilsētas uzplaukumu, XX gadsimta sākumu cariskās Krievijas laikā, Karostas militārās varenības izaugsmi un periodu, kad aktīvi darbojās tvaikoņu satiksme uz Ņujorku un Liepāja kļuva par nozīmīgu Eiropas tautu izceļošanas centru. Liepājas kā pagaidu galvaspilsētas un mūsu Eiropas sabiedroto (Francijas, Lielbritānijas, ASV) loma Latvijas Republikas izveidošanā.
Iecere paredz arī dalīties sāpīgās atmiņās par nacistisko un staļinisko režīmu, iedzīvotāju deportācijām un holokaustu, kas izbeidza tik daudzu Latvijas ebreju dzīvi Šķēdē. Šie stāsti tiks likti kopā kā vienota aina ar laimīgām beigām – atmoda un neatkarības atgūšana, saikne ar Rietumu kultūru caur diasporas integrāciju, atgriešanās Eiropā XXI gadsimtā, pakāpeniskas identitātes maiņas pazīmes, zaudējumi un ieguvumi.
Izdevumu plānots izdot latviešu un angļu valodā 5000 grāmatu tirāžā.
Taču sagatavotais materiāls nepaliks plauktā. Tas kļūs par digitālo projektu Liepāja mākoņos, kļūstot pieejams tālākai mākslinieciskai jaunradei, tam ir potenciāls radoši nodot "fiksētos atmiņu punktus" sabiedrībai, veicinot jaunu kultūras produktu rašanos. Krājums būs viena no pirmajām pop-up vēstures grāmatām Latvijā.