Vēl jau ir jārunā par to mehānismu, kā Skalbes Kaķīša garīgais spēks tiek pie varas pār ļaunumu. Pilnīgi naivi taču iedomāties, ka viņš viens pats, balts, maziņš, tomēr var reāli uzvarēt. Viņam jādabū talkā citi, fiziski lielāki un pavisam reāli spēki. Un Kaķīša ceļš caur lielām ciešanām un pazemojumiem ved pie Karaļa, valdnieka. Ko dara valdnieks? Valdnieks, kura rokās ir reālā vara, pinkšķ par visām pasaules bēdām tā vietā, lai vadītu valsti. Šādā brīdī viņš arī iegūst sabiedroto kā pārsteigumu, ka mazs kaķītis piedod visiem pāridarītājiem. Varbūt to garīgo spēku var saukt arī par kultūras spēku. Taču mazajam kaķītim kultūrai arī ir vajadzīgs atbalsts cīņai ar ļaunumu, kura rokās ir milzīgs fiziskās iznīcināšanas spēks. Tāpēc es tagad strādāju pie nākamās filmas – par Kurbadu, par tautas varoņiem, milžiem. Jo šobrīd svarīgs ir spēka tiesību jautājums. Kurā brīdī mēs drīkstam spēku, tai skaitā fizisko, pielietot? Acīmredzot tikai tad, ja aizmugurē ir garīgā, morālā, tikumiskā, līdzsvara vērtība.
Šos vārdus Ansis Bērziņš dubultintervijā ar savu mūža un mākslas līdzgaitnieci, domudraugu, animācijas režisori Rozi Stiebru, teicis Dainim Īvānam 1995. gadā Neatkarīgajā Rīta Avīzē (07.12.1995.). Intervijas iemesls bija arī abiem animācijas režisoriem piešķirtā Spīdolas balva par profesionālās animācijas izveidošanu Latvijā.
Pirmā pilnmetrāža
Latvijas zīmētās animācijas pamatlicējs Ansis Bērziņš dzimis 1940. gada 16. februārī Mangaļos, mācījies Rīgas 31. vidusskolā (1947–1958) un jau skolas laikā sācis interesēties par fotografēšanu un kinomākslu, darbojies zvejnieku kultūras nama kinopulciņā. Rudenī pēc skolas absolvēšanas Ansis Bērziņš sācis strādāt par apgaismotāju Rīgas kinostudijā, bijis arī kinomehāniķa palīgs kultūras namā un laborants kinonomas kantorī. 1961. gadā sācis strādāt Latvijas Televīzijā par operatora asistentu un jau 1962. gadā ticis pie patstāvīgas sižetu filmēšanas. 1964. gadā jaunajam censonim atļāva režisēt dokumentālo filmu Tavi kuģi, un veiksmīgā debija pavēra ceļu uz nākamajiem režijas darbiem, starp kuriem ir arī muzikālā filma Skumjš stāsts par Keriju (1978), – Anša Bērziņa biogrāfijai ir izsekojis portāls Filmas.lv.