Gada vārda finālistu vidū iekļuva arī "šķēlestiesa", kas varētu aizstāt vārdu "otkats". «"Tas ir darināts pēc parauga "kunga tiesa", "lauvas tiesa" un vēl saistāms ar to, ka šķēle ir daļa no kukuļa," skaidroja žūrijas pārstāvis Valsts valodas komisijas vadītājs Andrejs Veisbergs.
Uz uzvaru šajā kategorijā pretendēja arī vairāki ieteikumi: "veika" ("aktivitātes" vietā), "jaunbārdis" ("hipstera" vietā) un "pietīkot" ("laikot" vietā), kā arī laikapstākļu apzīmējumi "virsnullis", "apnullis" un "zemnullis". Finālā iekļuva arī jau lietotais vārds "likumvide". Tas ir veids, kā izvairīties no vārda "likumdošana", kad nav runa par procesu. Iepriekšējos gados par gada vārdiem ir izvēlēti vārdi "pašbilde", "ausīši", "atkraste", "jaunuzņēmums" un "straumēt, straumēšana".
Maisiņš vajag?
Par 2018. gada nevārdu tika izraudzīts "influenceris", kas apzīmē personu, kuras viedoklim ir ietekme sociālajos tīklos. "Tā kā latviešu valodā vārdam "influence" ir bijusi cita nozīme (gripa), tas var izraisīt arī citas asociācijas – tas varētu būt nevis ietekmētājs, bet aplipinātājs," atzīmēja žūrijas pārstāvis laikraksta Diena žurnālists, publicists Egīls Zirnis. Starp finālistiem var lasīt arī nevārdu "lielā bilde", kas ir kalks no angļu big picture. "Labāk būtu lietot "kopaina"," iesaka publicists. To vidū ir arī nevārdi "oiks", "izporcionēt" un "darbības", kas tiek lietots vietā un nevietā, arvien biežāk nevietā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 29. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!