Mākslas darbi, kas muzeju ekspozīcijās un izstādēs izskatās skaisti un cēli, bieži vien pirms tam ilgu laiku ir atradušies restauratora darbnīcā, taču šī dzīves epizode paliek vērotājam nezināma. Latvijas Restauratoru biedrības 30 gadu jubilejai veltītā izstāde No pagātnes uz nākotni. Restauratora darbnīca, kura no 30. marta līdz 9. jūnijam būs eksponēta mākslas muzeja Rīgas birža Lielajā zālē, iepazīstinās ar dažādām kultūras mantojuma izpētes metodēm un restaurācijas nozarēm, atklājot restaurējamo objektu un materiālu daudzveidību turpat 1000 gadu garumā.
Lauskās sasista keramika, zemē nogulējuši dzelzs priekšmeti, kas jau pārvērtušies par minerālu putru, salocītas gleznas – tā ir tikai maza daļa no tā, ko restauratori pašaizliedzīgi, milimetru pa milimetram izrauj no iznīcības un aizmirstības dzirnavām. No majestātiskām apkaltām durvīm līdz sīkai naglai, pogai, vainaga pērlītei vai korporeļa cepures lentītei – restauratori ir gatavi ziedot savu laiku un zināšanas vissīkākajai matērijas šķiedrai.
Izstādi veidojuši Dace Čoldere, Dace Dubrovska, Indra Saulesleja, Indra Tuņa, Dace Pāže, Dita Murziņa, Aigars Pilenieks, Māris Jēkabsons, Rasma Lezdiņa, Ieva Jekševica, Kristīne Milere. Projekta vadītājs – Latvijas Restauratoru biedrības priekšsēdētājs Ronalds Lūsis.
Aiz stereotipiem
Latvijas Restauratoru biedrība savā jubilejas izstādē vēlas skatītājiem parādīt dažādas kultūras mantojuma izpētes metodes un restaurācijas nozares, kā arī restaurējamo objektu un materiālu daudzveidību, tādējādi iezīmējot Latvijas kultūrvēsturisko vērtību vidi un cilvēka lomu tajā atšķirīgos laikposmos aptuveni 1000 gadu garumā.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 1. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!