"Šī patiesi ir skaista un iedvesmojoša vieta, kuru 1905. gadā, kad projektēja šo ēku un sāka būvēt, izveidoja ēkas arhitekts Vilhelms Neimanis, jo viņš uzskatīja, ka tās nav tikai ekspozīcijas, izstāžu zāles un krātuves, bet muzejs ir arī bibliotēka, tās ir zināšanas, informācija, kas, protams, mūsu darbā ir ārkārtīgi nepieciešamas. Agrāk bibliotēka nebija pieejama sabiedrībai, bet rekonstrukcijas procesā veidojām to arī kā mūsu apmeklētājiem atvērtu vietu," ar šādiem Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktores Māras Lāces vārdiem muzeja vēsturiskajā bibliotēkā 24. janvārī sadarbībā ar advokātu biroju Ellex Kļaviņš atklāja izglītojoša video projekta Vienas gleznas stāsts otro kārtu. Bibliotēka ir palikusi nemainīga kopš Vilhelma Neimaņa laika. Vienīgi lustra ir uzlikta XX gadsimta 50. gados.
Kad nesaprot – baidās
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja projekts Vienas gleznas stāsts partnerībā ar advokātu biroju Ellex Kļaviņš uzsākts 2017. gadā. Projekta pirmā kārta piedāvāja video sērijas par mākslas darbiem, kas aplūkojami muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā Latvijas māksla 1985–2000. Videosēriju pirmajā ciklā par saviem darbiem stāstīja paši mākslinieki. "Mēs baidāmies no tā, ko nesaprotam," ir pārliecināta Ellex Kļaviņš vadošā partnere Līga Mervina. Viņa ir novērojusi, ka bieži vien tas attiecināms arī uz cilvēku attiecībām ar mākslu. Projekts iecerēts, lai atzīmētu biroja 25 gadu jubileju, bet kļuvis pašiem tik svarīgs, ka izaudzis jau līdz otrajai kārtai un rosoties jau domas par trešo videociklu. "Ir interesanti uzzināt, ko domājis mākslinieks un kā to skaidro profesionāļi. Tas ir galvenais iemesls, kāpēc mēs uzsākām šo projektu. Gan muzejs, gan advokatūra ir klasiskas vērtības, bet mums ir ļoti svarīgi augt, mainīties un iet līdzi laikam, būt saprotamiem šobrīd un arī nākamajām paaudzēm. Tāpēc izvēlējāmies video formātu, kas tagad ir ārkārtīgi mīļš un visiem saprotams," ieceri pamato Līga Mervina.
Projekta turpinājums – astoņas video minisērijas – iepazīstina ar mākslas darbiem, kas tapuši laika posmā pēc Otrā pasaules kara un ir aplūkojami muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā Latvijas māksla 1945–1985.