Uztveres mainība
"Klusā daba savu aktualitāti joprojām nav zaudējusi – tā kā laikmeta liecība vēsta par laiku, kurā dzīvojam, par lietām ap mums un uztveres mainību. Jūrmalas mākslinieki savos darbos stāsta par šodienu, par vienkāršo un sarežģīto, par prieku un pārdzīvojumiem, par zināmo un jau pārbaudīto un vēl nezināmo," atklāj Jūrmalas muzeja Mākslas un izstāžu nodaļas vadītāja Guna Kalnača. Šajā izstādē piedalās vecmeistars Jānis Veiss, gleznotāji Inese Ziemele, Jānis Jēkabsons, stikla māksliniece Ieva Strazdiņa, tēlnieki Andris Bērziņš, Olga Šilova, Gļebs Panteļejevs un daudzi citi mākslinieki.
Savukārt Jūrmalas muzeja kamīnzālē šajā pašā laikā būs apskatāma gleznotāja Valda Opmaņa (1944–2018) piemiņas izstāde, kurai izvēlētie darbi ļaus iepazīt mākslinieka radošās izpausmes dažādos laika posmos un dažādu žanru darbos, bet pārsvarā būs redzami viņam tik tuvie ziedu gleznojumi. "Es pratu zīmēt un gleznot visu, izņemot skaisto. Skarbā sociālisma manierē iemūžināju milici, traktoristu, gājējus Rīgas ielās, 15 republiku karogus... Sapratu, ka tam visam nav jēgas. Negribēju vairs gleznot pēc pasūtījuma un tā, kā lika. Ieturēju pauzi, negleznoju un tad sāku gleznot kluso dabu: ziedus, vāzi, cepumu trauku. Gleznoju tā, kā jutu," ir sacījis Valdis Opmanis.
Jāpiebilst, ka 14. janvārī plkst. 13 Jūrmalas muzejā visi interesenti tiek aicināti uz meistardarbnīcu ar māksliniekiem Jāni Jēkabsonu un Ligitu Cauni, savukārt 28. janvārī plkst. 13 – ar mākslinieci Irinu Kopeikinu.
Dzīve uz priekšu
No 5. janvāra līdz 2. martam Bulduru Izstāžu namā (Muižas iela 6, Jūrmala) būs aplūkojama fotogrāfes Elīnas Rukas darbu sērija Mūžīgā šalkoņa, kas radusies, domājot par attiecībām un komunikācijas problēmām. Ar kādām emocijām mēs dzīvojam, kuras mākam izpaust, kuras paturam sevī un kurām vēl nemākam rast vārdisku ekvivalentu? Kā atrast kopīgu valodu? Cik daudz mēs runājam aplinkus? Kā sarunāties, kad neesam blakus? "Darba iedvesma un arī tēma meklējama stāstos par un ar jūrnieku sievām, tādās sajūtās kā ilgas, dusmas un pielāgošanās, kā arī paralēlajā dzīvē, kad partneri kādu dzīves daļu pavada šķirti, dažkārt neesot klāt svarīgos brīžos, bieži pazaudējot būtisko neklātienes sarunā. Dažādu profesiju, pandēmijas un kara pašķirtie, kam dzīve rit atsevišķi, bet uz priekšu," tiek pieteikta fotogrāfes izstāde.
Līdz 14. janvārim Mākslas stacijā Dubulti vēl var paspēt apskatīt Ukrainas laikmetīgās mākslas izstādi Spriedze, pretošanās, mīlestība. Īsā versija, kuras pamatā ir Kara laika mākslas arhīvs, kas sākts veidot 2022. gada 24. februārī. "Izstāde tiecas atspoguļot to, kā kara šausmas un kara ikdiena iegulst cilvēka apziņā, pārveido viņa pasaules izjūtu un redzējumu," raksta mākslas zinātniece un kritiķe Santa Hirša savā recenzijā Ukrainas tagadnes ainavas izdevumā KDi.
Vairāk informācijas par kultūras piedāvājumu Jūrmalā – interneta vietnē jurmala.lv.