Interaktīvā izstāde parāda, cik nozīmīgs ir Ukrainas nekustamais kultūras mantojums, ko pašlaik apdraud Krievijas pilna mēroga iebrukums. Izstādē var aplūkot 41 miniatūru 3D modeli un videoierakstus, kā arī doties virtuālās realitātes ekskursijā. Izstāde ataino Ukrainas kultūras pieminekļus, tostarp Krievijas agresijas rezultātā sagrautās ēkas. Izstādes mērķis ir uzsvērt Ukrainas kultūras nozīmi Eiropas kontekstā un ilustrēt plašos postījumus, ko izraisījis Krievijas brutālais pilna mēroga iebrukums.
Ukrainas Kultūras un informācijas politikas ministrijas dati liecina, ka Krievijas bruņotie spēki Ukrainā ir iznīcinājuši vai veikuši bojājumus 1062 kultūras mantojuma objektiem. To skaitā ir daudzi pieminekļi, arhīvi, bibliotēkas un citas kultūras vērtības. Tam visam draud izdzēšana no Ukrainas vēstures stāsta.
"Esam skaidri apzinājušies Krievijas nodomu iznīcināt Ukrainas identitāti jau kopš agresijas sākuma 2022. gada februārī. Aizsargājot Ukrainas kultūru, mēs aizsargājam arī Eiropas kultūru. Ukraina ir būtiska Eiropas daudzveidīgās kultūras mozaīkas daļa, kas tiecas integrēties Eiropā. Pašlaik Ukrainas iedzīvotāji nenogurstoši strādā, lai saglabātu savu kultūru, un dokumentē Krievijas agresijas izraisītos noziegumus un postījumus. Esmu pārliecināts, ka Ukrainas identitāte turpinās pastāvēt kā daļa no Eiropas kultūras," norāda USAID/ENGAGE vadītājs Rolands Kovacs.
Reaģējot uz situāciju Ukrainā, UNESCO 2022. gada martā izveidoja Ukrainai veltītu tiešsaistes vietni Karš Ukrainā. Jaunveidotajā vietnē ir atrodams gan pārskats par Ukrainas kultūras un dokumentāro mantojumu, gan arī aktuālie UNESCO paziņojumi, kas saistīti ar karadarbību Ukrainā. "Mums ir jāsargā kultūras mantojums Ukrainā ne tikai kā pagātnes liecība, bet arī kā miera un sadarbības veicinātājs nākotnei. Starptautiskās sabiedrības pienākums ir to aizsargāt un saglabāt," uzsvēra UNESCO ģenerāldirektore Odrija Azulē.
Izstādē Ukraina miniatūrā ir iekļauti 12 video, 29 mūsdienu ukraiņu komponistu skaņdarbi, kā arī īpaši iesaistoša virtuālās realitātes ekskursija. Apmeklētāji uzzinās vairāk par Ukrainas vēsturi un kultūru, Krievijas agresijas postījumu apmēriem un kā atbalstīt Ukrainas atjaunošanu un tās kultūras mantojuma aizsardzību.
Izstāde Dzintaru koncertzālē būs atvērta katru dienu no plkst. 12.00 līdz 17.30, koncertu dienās koncertu apmeklētājiem izstāde atvērta līdz plkst. 21.30.
Lai veicinātu izpratni par apdraudēto Ukrainas kultūras mantojumu, izstāde notiks piecās ES valstīs lielu mūzikas festivālu laikā.
Turpmāk: 19.–20. jūlijs: Latvija, Positivus festivāls (Lucavsala, Rīga) – dalībniekiem ieeja bez maksas; 7.–12. augusts: Ungārija, Sziget festivāls (Május 9 parks, Budapešta) – dalībniekiem ieeja bez maksas; 7.–8. septembris: Vācija, Superbloom festivāls (Olympiapark, Minhene) – dalībniekiem ieeja bez maksas.