Izstādē būs aplūkojamas gleznas, zīmējumi un tēlniecības darbi, kas pārstāv visus svarīgākos periodus Vijas Celmiņas daiļradē, sākot no XX gadsimta 60. gadiem līdz mūsdienām. Ekspozīcija "atdzīvinās mākslinieces pasaules hipnotizējošo iedarbību".
Vija Celmiņa. Lampa Nr. 1. Audekls, eļļa. 62,2 x 88,9 cm. 1964. Attēls publicēts ar Vijas Celmiņas un galerijas Matthew Marks atļauju. Foto – Ārons Vakss
Fascinējošs skaistums
"Vijas Celmiņas vizuālā valoda ir gan smalka, gan spēcīga. Sākotnēji viņa pievērsās sadzīves priekšmetiem, kā arī katastrofu un kara ainām, pēc tam – zirnekļu tīklu, okeānu un tuksnešu virsmas struktūrām, vēlāk – nakts debesīm un galaktikām. Viņas attēli nepakļaujas virspusējam skatienam, tomēr, tiklīdz mēs ar tiem saskaramies, tie atklāj fascinējošu skaistumu, kas balansē starp tuvumu un distanci," teikts izstādes anotācijā. Projektu veido muzeja Fondation Beyeler galvenā kuratore Teodora Višere un Džeimss Lingvuds.
Ekspozīcijā būs iekļauti arī daži visjaunākie Vijas Celmiņas darbi – gleznas un skulptūras – no viņas pēdējās personālizstādes Ziema, kas 2024. gada sākumā notika Ņujorkas galerijā Matthew Marks. Tā bija ilgi gaidīta mākslinieces jaundarbu izstāde – pirmā pēdējos sešos gados –, kuru veidoja deviņas gleznas, četras skulptūras un viena grafika. Visi darbi ir veiksmīgi pārdoti lielām mākslas institūcijām un kolekcionāriem.
Muzeji un privātkolekcionāri uz pārāk ilgu laiku nevēlas šķirties no Vijas Celmiņas darbiem, kuru vērtība turpina pieaugt, tāpēc visaptverošas viņas darbu skates ārpus Ziemeļamerikas notiek reti. Viņas līdz šim lielākā retrospekcija Fiksēt attēlu atmiņā/To Fix the Image in Memory 2018.–2020. gadā bija skatāma Sanfrancisko, Toronto un Ņujorkā. Vijas Celmiņas izstāde muzejā Fondation Beyeler – arhitekta Renco Piano projektētajās telpās – būs atšķirīga. Bāzele ir vienīgā pilsēta, kurā to varēs aplūkot. Izstāde tiks atklāta dažas dienas pirms pasaulē prestižākās ikgadējās mākslas meses Art Basel, kas šoreiz Bāzelē notiks no 19. līdz 22. jūnijam.
Kusama aizved bezgalībā
Katru gadu Fondation Beyeler iepriecina apmeklētājus ar interesantu programmu. No 26. janvāra līdz 25. maijam muzejā notiks grupas izstāde Ziemeļblāzma, kurā būs apkopotas aptuveni astoņdesmit ainavas, ko, iedvesmojoties no ziemeļu pirmatnējiem skujkoku mežiem, radījuši Ziemeļvalstu un Kanādas mākslinieki. Viņu vidū ir Hilma af Klinta un Edvards Munks.
No 16. februāra līdz 4. maijam izstādē Sapņu atslēga pirmo reizi tiks eksponēti sirreālisma šedevri no baņķiera Kloda Ersēna kolekcijas, un tos papildinās darbi no Fondation Beyeler krājuma – autoru vidū būs Salvadors Dalī, Makss Ernsts, Renē Magrits, Žuans Miro, Pablo Pikaso, Mens Rejs, Doroteja Tanninga un citi.
Jajoi Kusama un viņas instalācija Yellow Tree/Living Room 2010. gada Aiči triennālē. Attēls publicēts ar Jajoi Kusamas un galeriju Ota Fine Arts, Victoria Miro un David Zwirner atļauju
Uzreiz pēc Vijas Celmiņas izstādes Bāzeles muzejs piedāvās japāņu mākslinieces Jajoi Kusamas pirmo retrospekciju Šveicē. Tā tiks atklāta 25. oktobrī un turpināsies līdz 2026. gada 25. janvārim. Jajoi Kusama ir viena no laikmetīgās mākslas superzvaigznēm, kura ir iemantojusi kulta statusu, pētot atkārtojošos rakstus (piemēram, dažādus krāsainos punktiņus) un struktūras (spoguļtelpas), kas skatītājus aizved bezgalībā. Izstāde aptvers vairāk nekā septiņas desmitgades mākslinieces karjerā un visus medijus, kuros viņa ir izpaudusies: glezniecību, tēlniecību, instalāciju, kolāžu, kā arī zīmējumus, hepeningus, performances, modi un literatūru. Daži darbi Eiropā būs skatāmi pirmo reizi. Vēlāk šī retrospekcija ceļos uz Ķelni un Amsterdamu.
Paralēli šiem projektiem visa gada garumā Fondation Beyeler savās mainīgajās tematiskajās ekspozīcijās izrādīs darbus no muzeja kolekcijas.
Informācija: fondationbeyeler.ch