Opermūzikas svētki piedāvās skatītājiem divus speciāli Siguldai veidotus operu brīvdabas oriģināliestudējumus – Džuzepes Verdi Traviatu ar Maiju Kovaļevsku titullomā (26. jūlijā) un Volfganga Amadeja Mocarta Burvju flautu (2. augustā) – un četrus koncertus. Visos četros lielajos Opermūzikas svētku notikumos pie diriģenta pults būs Jānis Liepiņš, kurš jau piecus gadus strādā Manheimas operā. Savukārt abu operu režisors ir Guntis Gailītis, kuram šogad svinama 50 profesionālā darba gadu jubileja. Opermūzikas svētku programmu krāšņos dažādu paaudžu latviešu operzvaigznes – no Maijas Kovaļevskas, kura pēc Traviatas izrādes 26. jūlijā piedalīsies arī Jāņa Apeiņa jubilejas koncertā 27. jūlijā, līdz spilgtajiem jaunajiem soprāniem Brigitu Čirkši-Reisoni un Anniju Ādamsoni, kura šogad saņēma Lielo mūzikas balvu kategorijā Gada jaunais mākslinieks. Svētku dibinātājs un ilggadējais rīkotājs Dainis Kalns pavēstīja, ka šovasar Siguldas pilsdrupu estrādē vismaz virs 600 skatītāju galvām būs jumts un mainīgie laikapstākļi nevarēs apdraudēt izrāžu likteni.
Kaislīga opera
Dainis Kalns atklāja, ka paplašināt Opermūzikas svētku programmu viņu iedrošinājis Latvijas Valsts prezidenta Edgara Rinkēviča ieteikums, kā arī pērnās vasaras Traviatas iestudējuma spilgtā mākslinieciskā veiksme, kuras virsotnē mirdzēja starptautisko solistu Maijas Kovaļevskas un ukraiņu tenora Dmitro Popova balsis un tēlojums. "Mēs varējām izjust atmosfēru un saprast to, ka tas ir tiešām foršs iestudējums. Mums visiem tur patika darboties. Brīnišķīga režija, kostīmi un muzikālā puse. Pateicoties visai komandai, mēs to labi paveicām. Mums izdevās, un ir prieks, ka atkārtosim to vēlreiz šogad," atceroties šī iestudējuma pirmizrādi, izteicās Maija Kovaļevska, kura būs arī šīsvasaras izrādes Violeta. "Man ir patiess gandarījums par to, ko mēs paveicām, un esmu ļoti pagodināta, ka man ir tik fantastiski partneri – zvaigznes, par kurām varu vien sapņot. Dainis Kalns seko līdzi tendencēm, kas notiek operas un mūzikas pasaulē gan šeit, gan pasaulē. Tas dod augsto kvalitāti gan iestudējumam, gan visiem Opermūzikas svētkiem kopumā," atzīst Brigita Čirkše-Reisone, kura pērn Siguldā piedzīvoja operas debiju, atveidojot Anīnas (Violetas kalponītes) lomu. Šovasar viņai uzticēta arī Papagenas loma Mocarta Burvju flautā, kā arī uzstāšanās Opermūzikas svētku Galā koncertā.
"Galvenais ir balsis, bet arī diriģentam ir mežonīga vara. Manuprāt, Traviata ir nevis sērīga un gaudena, bet kaislīga opera, un tieši tādu to atklāj Jānis Liepiņš. Pirms dažām dienām viņš to nodiriģēja Latvijas Nacionālajā operā. Gadu gaitā esmu pārliecinājies par to, ka arī mūsu kori ir vienreizējs potenciāls, ja to prot izmantot. Tā rodas šedevri," uzsver Dainis Kalns.
"Tas nav atkārtojums, šī būs otrā pirmizrāde," uzsver Traviatas režisors Guntis Gailītis. "Jānis Liepiņš iestudēja Traviatu piecās dienās, četros mēģinājumos. Tas ir rekordīss laiks. Nākot uz mēģinājumiem, visiem ir jābūt gataviem, nav laika filozofēt. Runa ir par solistu un kora profesionālo kvalifikāciju," saka režisors. Traviatas izrādē līdzās jau nosauktajiem māksliniekiem piedalās Rinalds Kandalincevs (Žermona lomā), Ilona Bagele, Krišjānis Norvelis, Andris Lapiņš, Viesturs Vītols, Juris Ādamsons, baleta mākslinieki, festivāla koris un orķestris.
Vērtīgi, skaisti, bagāti
Atklāšanas koncertu Svētku uvertīra, kas notiks Siguldas pils dārzā 25. jūlijā plkst. 19, veidojusi pianiste, ilggadējā Opermūzikas svētku sirds un dvēsele – koncertmeistare Inguna Puriņa.
Viņa tam pieaicinājusi trīs mūsu jaunos solistus, kuriem jau ir vārds, kuri jau dzied Operā un kuriem ir bijuši dažādi projekti ārpus tās. "Tie ir ļoti spilgti solisti – spožs, skaists soprāniņš Laura Kancāne, kas Burvju flautā Siguldā dziedās Paminu, bet Nacionālajā operā jau ir nodziedājusi Džanetu Mīlas dzērienā un Mariju Mūzikas skaņās. Tenors Dainis Kalnačs arī jau strādā Operas štatā. Viņš ir ļoti interesants raksturlomu dziedātājs, taču arī dzied donu Otavio Donā Žuanā un Nemorīno Mīlas dzērienā. Muzicēs arī jau labi zināmais bass Edgars Ošleja. Programma būs ļoti krāšņa no paša labākā viņu repertuārā – no romantisma un klasiskajām operārijām līdzi operetei un latviešu kamermūzikai. Būs vērtīgi, skaisti un bagāti."
Šos pianistes Ingunas Puriņas vārdus var attiecināt uz visu gaidāmo Opersvētku programmu. Arī uz Garīgās mūzikas koncertu Siguldas evaņģēliski luteriskajā baznīcā 27. jūlijā plkst. 13, kur kopā ar ērģelnieci Ingunu Grīnbergu muzicēs soprāns Sonora Vaice un vijolnieks, starptautisko konkursu laureāts Dainis Medjaņiks. Opermūzikas svētku pirmo nedēļas nogali vainagos LNO solista Jāņa Apeiņa jubilejas koncerts Ielūdz Jānis Apeinis ar pasaules līmeņa balsīm (27. jūlijā), kurā līdz ar jubilāru un starptautiskajām zvaigznēm Maiju Kovaļevsku un Dmitro Popovu īpaši izceļama LNO soliste Jūlija Vasiļjeva, kura arī jau sākusi intensīvu karjeru ārzemēs, īpaši Vācijā. Piedalīsies arī Ilona Bagele, Edgars Ošleja, Rinalds Kandalincevs, Krišjānis Norvelis, Rihards Mačanovskis, Kalvis Kalniņš, Dainis Medjaņiks, festivāla koris un orķestris.
Spoža četrotne Galā koncertā
Atgādinot, ka pirms gadsimta ceturkšņa Opermūzikas svētkos debitēja mūsu šodienas spožākās pasaules operzvaigznes, Dainis Kalns priecājas, ka tagad rodas atkal jaunas zvaigznes. Galā koncertā Skaistākās melodijas no Opermūzikas svētkiem Siguldā 3. augustā plkst. 18 piedalīsies Spānijā dzīvojošais argentīniešu tenors Hose Simerilla Romero, Jūlija Vasiļjeva, Annija Kristiāna Ādamsone, Aija Andrejeva, Ilona Bagele, Brigita Čirkše-Reisone, Rinalds Kandalincevs, vijolnieks Dainis Medjaņiks.
Pārsteigumu sola Aijas Andrejevas priekšnesums, jo viņa apgūst operdziedāšanu un nodziedās Eduarda Grīga Solveigas dziesmu, ko pirms 29 gadiem Opersvētkos Siguldā dziedāja norvēģiete Sisela Kirkebū. "Četras princeses un divi prinči. Koncerts būs dzirkstošs," rezumē Dainis Kalns.
Centrālais notikums
Mocarta operas Burvju flauta jauniestudējums (2. augustā) ir gaidāmo svētku centrālais notikums. Solistus iestudējumam izvēlējās Jānis Liepiņš, pie inscenējuma līdz ar režisoru Gunti Gailīti strādā scenogrāfs Valters Kristbergs, kostīmu māksliniece Madara Botmane, kuriem abiem šī būs debija operas žanrā. Vēstot, ka pamats jau ir ielikts, Valters Kristbergs par savām izjūtām ir lakonisks, vien nosaka: "Patīkami satraucos."
Galvenās lomas Burvju flautas izrādē uzticētas Annijai Kristiānai Ādamsonei (viņa dziedās Nakts karalieni!) un tenoram Rafaelam Helbigam Kostkam (Vācija), solistu sastāvā ir Rihards Mačanovskis, Edgars Ošleja, Laura Kancāne, Ilona Bagele, Brigita Čirkše-Reisone, Laura Grecka, Andris Lapiņš, Klinta Āboliņa u. c.
Iestudēt Burvju flautu bija Jāņa Liepiņa ideja. Viņš izstāsta, ka tam ir vairāki iemesli. Vispirms – ģeniālā Mocarta mūzika. "Šī opera ir dārgakmens visā operu repertuārā. Man pašam ir ļoti personīgas attiecības ar Burvju flautu, jo tā ir viena no pirmajām operām, ko iepazinu vēl kā mazs zēns, dziedot zēnu korī. Biju arī uzaicināts dziedāt Viestura Kairiša iestudējumā LNO otro zēna balsi, un tas man iespiedies atmiņā kā ļoti nozīmīgs notikums. Mūzika ir tik krāsaina, un visa opera ir tik daudzveidīga: tur ir ansambļi un virtuozās ārijas, simbolika, prieki, komēdija un arī kaut kas mistisks."
"Ir ļoti dziļi jārok, lai vispār saprastu, kas tur ir," atzīstas režisors Guntis Gailītis.
Kritiķi allaž apjūsmo Mocarta ģeniālo mūziku, bet libretam pārmet samudžinātību. Guntis Gailītis savukārt uzskata, ka operas atslēga ir tieši Emanuela Šikanēdera libretā: "Šo operu uzrakstījuši divi ģēniji. Opera nav gara, bet ir dinamiska. Bet vai zināt, kur notiek tās darbība? Autori ir skaidri uzrakstījuši: Senajā Ēģiptē Ramzesa Otrā laikā. Mēs daudz domājām, kāpēc tur? Šī ir brīnumu opera un dziesmu spēle, ļoti sarežģīts darbs, kura pamatā ir brīvmūrnieku ideja: kā veidot cilvēku kopienu, lai viņi nekarotu savā starpā. Scenogrāfijā izmantoti simboli, piemēram, visu redzošā Dieva acs. Būs vairāk nekā 100 dalībnieku, mīmistu tēlos atpazīsim Mocartu un viņa laikabiedrus."