Lekcija stāstīs gan par Brāļu draudzes darbību Vidzemē kopumā, gan tuvplānā apskatīs notikumus Āraišu apkaimē. 18. gs. pirmās trešdaļas beigās Vidzemi pārņēma hernhūtiešu brāļu draudzes kustība. Daudzviet tās ietekme bija īpaši spēcīga un efektīga. To starpā obligāti jāizdala arī Āraiši, kur hernhūtisms guva stabilas pozīcijas. No Āraišiem nāca gan virkne aktīvo brāļu draudzes darbinieku, gan te par skolotāju daudzus gadus nostrādāja viens no Valmiermuižas hernhūtiešu skolotāju semināra beidzējiem Gavēņu Andžs. Viņa nopelni draudzes jaunās paaudzes skološanā tika augstu vērtēti. Savas darbības laikā kustība nesa sev līdzi veselu virkni izmaiņu Vidzemes lauku vidē, kas modināja vidzemnieku garu un prātu un deva Latvijai pirmo nacionālo inteliģenci, kas bija vitāli nepieciešama, lai sāktos nacionālā atmoda.
Šis būs priekšlasījuma cikla Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma izpēte topošai ekspozīcijai Āraišos otrais pasākums. Priekšlasījumu cikls, kopā piecas sarunas, tiek rīkots sadarbībā ar Brāļu draudzes kultūrvēsturiskā mantojuma vadošajiem pētniekiem, domājot par Brāļu draudzes darbībai veltītu piemiņas ekspozīcijas izveidi Āraišos autentiskā Lieduliešu draudzes saieta namā, ko iecerēts pārvest no Vecpiebalgas.
Nākamie cikla pasākumi notiks Drabešu Jaunajā pamatskolā 5. aprīlī Brāļu draudzes kustības pienesums latviešu muzikālo tradīciju attīstībā (J.KLotiņš, Valsts prezidenta ārštata padomnieks vēsturiskās atmiņas un piederības jautājumos) un 25 aprīlī Vai Brāļu draudzei nepieciešama piemiņas ekspozīcija un kādai tai būtu jābūt Āraišos? (LNB direktors Andris Vilks).