Šis gads iesācies ar pārmaiņām atkritumu šķirošanā, jo no 1. janvāra visām Latvijas mājsaimniecībām ir obligāta bioloģiski noārdāmu jeb bioatkritumu šķirošana. Tas nozīmē, ka pagalmā jābūt arī brūnas krāsas konteineram. Privātmāju īpašnieki lielākoties paši piesaka savus konteinerus, turklāt bieži arī veido kompostu savā īpašumā, bet ko darīt daudzdzīvokļu namu iedzīvotājiem?
Šķirot būs lētāk
Kaut arī bioatkritumus varēja dalīti šķirot jau kopš 2021. gada, mājsaimniecībām obligāti tas kļuva vien šogad, turklāt līdz ar Atkritumu apsaimniekošanas likuma izmaiņām šo atkritumu izvešana kļuva par 40% lētāka.
"Mūsu pieredze liecina, ka biomasa veido aptuveni 30% līdz pat 50% no sadzīves atkritumu apjoma. Tādējādi, nošķirojot bioatkritumus no sadzīves atkritumiem, to apjoms saruks un atkritumus varēs vai nu izvest retāk, vai uzstādīt mazāku konteineru, tādējādi samazinot arī atkritumu apsaimniekošanas rēķinus," skaidro uzņēmuma CleanR valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.
Viņš piebilst, ka, aktīvi šķirojot, iedzīvotāji var samazināt rēķinu pat par 30%, jo bioatkritumu apsaimniekošana ir lētāka, savukārt stikla, metāla, plastmasas un papīra iepakojuma izvešana tiek nodrošināta bez maksas. Tāpat bez maksas var nodot tekstilu.
Reglamentē pašvaldības
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 4. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00