Pašlaik atsevišķās Eiropas valstīs PFOF modelis (payment for order flow – maksas saņemšana par klientu rīkojumu novirzīšanu izpildei uz konkrētu izpildes vietu) ir aizliegts, turpretim citās ir atļauts, tādējādi šobrīd Eiropas Savienības (ES) valstīs nav vienoti spēles noteikumi. Tas nozīmē, ka vērtspapīru tirdzniecības platformas par samaksu savu klientu rīkojumus var novirzīt uz vienu izpildes vietu, līdz ar to pastāv pietiekami augsts interešu konfliktu risks, kā arī ne vienmēr ieguldītājiem tiek nodrošināta labākā iespējamā cena. Lielbritānijā šāds modelis ir aizliegts jau vairāk nekā desmitgadi, ASV tas ir atļauts, savukārt visā ES būs aizliegts no 2026. gada vidus.
"Vērtspapīru tirdzniecības platformām jeb t. s. neobrokeriem, kuri piedāvā tirdzniecību ar zemu komisiju vai bez komisijas un pašlaik izmanto PFOF modeli, nāksies mainīt savu biznesa modeli un pielāgoties jaunajiem nosacījumiem. Iespējams, ka daļa no tām nespēs pielāgoties jaunajiem nosacījumiem. Tajā pašā laikā jau patlaban ir tādas vērtspapīru tirdzniecības platformas, kuras savā darbībā neizmanto šādu PFOF modeli un spēj darboties, līdz ar to PFOF modeļa izmantošana nav galvenais arguments, lai vērtspapīru tirdzniecības platformas spētu pastāvēt un attīstīties," norāda Latvijas Bankas Kapitāla tirgus uzraudzības pārvaldes galvenais uzraudzības eksperts Edmunds Rudzītis. Jāatzīmē, ka Latvijā Finanšu instrumentu tirgus likumā ir noteikts regulējums, kas tieši aizliedz atlīdzību, atlaidi vai nefinansiālo labumu par klienta rīkojumu novirzīšanu uz kādu tirdzniecības vietu vai izpildes vietu. Izņēmums ir pamudinājumi, kuriem ir specifisks regulējums.
Būtisks pavērsiens
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 6. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00