Koruptīvi noziegumi ir kukuļņemšana, kukuļa piesavināšanās, starpniecība kukuļošanā un kukuļdošana.
Minēto noziegumu skaits pagājušajā gadā Latvijā ir samazinājies par 35 jeb 23,3%. Attiecīgi par 23 noziedzīgajiem nodarījumiem jeb 22,5% samazinājies reģistrēto noziedzīgo nodarījumu skaits pēc Krimināllikuma panta par kukuļdošanu.
Ņemot vērā, ka kopumā ir samazinājies reģistrēto ar korupciju valsts institūciju dienestā saistīto noziedzīgo nodarījumu skaits, tad, salīdzinot ar 2018.gadu, samazinājies arī pabeigto pirmstiesas kriminālprocesu par šīs kategorijas noziedzīgajiem nodarījumiem skaits. Šādu lietu skaits samazinājies par 25 kriminālprocesiem jeb 27,5%.
Tāpat arī apsūdzēto personu par šīs kategorijas noziedzīgajiem nodarījumiem skaits samazinājies par 33.
Ģenerālprokuratūras Krimināltiesiskā departamenta virsprokurors Arvīds Kalniņš trešdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā deputātiem norādīja, ka reģistrētie koruptīvie noziegumi, iespējams, nemaz neparāda faktisko situāciju valstī, jo būtisks jautājums ir par kompetento izmeklēšanas iestāžu kapacitāti un spējām atklāt šāda veida noziegumus.
Viņš atgādināja jau vairākkārt iepriekš publiskās diskusijās minēto tēmu, kas skar 2010.gadā likvidēto Latvijas Policijas akadēmiju. Pēc akadēmijas likvidēšanas neviena mācību iestāde pilnvērtīgi nesagatavojot operatīvās darbības iestāžu darbiniekus. Daudzus šādus noziegumus nevar atklāt vien izmeklēšanas ceļā, bet tam nepieciešams operatīvais darbs, uzsvēra Kalniņš.
Koruptīvu noziegumu izmeklēšana valsts iestādēs ir vairāku tiesībsargājošo iestāžu kompetencē.
Latvijas lielākās korupcijas apkarošanas iestādes - Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) - pagājušā gada pārskats liecina, ka, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, 2019.gadā KNAB sākto kriminālprocesu skaits ir palielinājies par 24%, sasniedzot pēdējo desmit gadu laikā lielāko sākto kriminālprocesu skaitu, proti, pērn birojā sākti 47 kriminālprocesi.
2019.gadā kriminālvajāšanas sākšanai prokuratūras iestādēm birojs nosūtīja 15 kriminālprocesus pret 31 personu, savukārt 15 biroja lietvedībā esoši kriminālprocesi tika izbeigti.
Visvairāk personu 2019.gadā KNAB rosinājis saukt pie kriminālatbildības par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu, kā arī krāpšanu, kukuļdošanu un kukuļņemšanu.
Pagājušā gadā KNAB lietvedībā esošajās krimināllietās arestēti 19 nekustamie īpašumi, pieci zelta stieņi aptuveni 100 000 eiro vērtībā, automašīnas, kā arī nauda un vērtspapīri vairāk nekā 4,4 miljonu eiro apmērā.
Sešos kriminālprocesos pieņemti 39 lēmumi par aresta uzlikšanu finanšu līdzekļiem vai mantai, tai skaitā uzlikts arests finanšu līdzekļiem vai mantai ārzemēs. Izpildot citu valstu tiesiskās palīdzības lūgumus, pērn arī uzlikts arests četru personu finanšu līdzekļiem vai mantai.
KNAB priekšnieks Jēkabs Straume iepriekš uzsvēris, ka ātrāku rezultātu sasniegšana būtu iespējama, nodrošinot KNAB ar lielāku skaitu darbinieku. Tāpat nepieciešams konkurētspējīgs atalgojums visiem biroja darbiniekiem, lai nodrošinātu labāko ekspertu, izmeklētāju, analītiķu un operatīvo darbinieku piesaisti.
papildināta visa ziņa
Svens Jutuheivens
corruption news
Seska Smaka