Sākšu ar aktuālo – minimālo sociālo iemaksu ieviešanu. Gan sociālo lietu eksperti, gan darba devēju organizācijas un nozaru asociācijas ir norādījušas, ka tas būtiski samazinās nepilna darba laika piedāvājumu darba tirgū, kas vissāpīgāk skars tieši sabiedrības mazaizsargātākās grupas. Tāpat Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera ir norādījusi, ka daļa uzņēmēju atlaidīs strādājošos, kas strādā nepilnu slodzi un saņem mazāk par minimālo algu, jo tie izmaksās pārāk dārgi. Kāda, jūsuprāt, būs minimālo sociālo iemaksu ieviešanas ietekme uz darba tirgu, un vai nav risks, ka tiks vairota sociālā atstumtība?
Vēl ir pāragri vērtēt, kāda būs minimālo sociālo iemaksu ieviešanas ietekme uz darba tirgu, jo šī norma stājās spēkā tikai ar 1. jūliju. Domāju, ka ietekme varētu būt ļoti dažāda. Pieļauju, ka būs pašvaldības un privātie darba devēji, kas strādājošajiem uz nepilnu slodzi palielinās darba apjomu, noteiks pilnu slodzi un maksās minimālo algu. Pašlaik ir neskaidrība ar pašnodarbinātajiem un autoratlīdzību saņēmējiem, kas slodzes kombinē. Reālo izmaiņu ietekmi uz darba tirgu mēs zināsim pēc mēneša vai diviem. Nākotnē mēs nevaram atļauties situāciju, ka citiem nodokļu maksātājiem ir jāmaksā pensijas tiem, kas paši nav bijuši spējīgi tās nopelnīt. Pašlaik mēs redzam, ka pensijas ir ļoti mazas, jo sociālās iemaksas ir veiktas vai nu tikai no minimālās, vai pat zemākas algas. Jau šobrīd mēs veicam piemaksas pie minimālajām pensijām no pamatbudžeta.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 12. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!