Iecerēts, ka turpmāk bērniem tiks piešķirta Latvijas pilsonība, ja vien bērna vecāki nebūs vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu un bērns nebūs citas valsts pilsonis. Likumprojekta, kuru Saeimā iesniedzis Valsts prezidents Raimonds Vējonis, anotācijā norādīts, ka tas attieksies uz nelielu bērnu skaitu, jo atbilstoši Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes datiem, 2016.gadā kā nepilsoņi reģistrēti 47 bērni, 2017.gadā – 51, savukārt 2018.gadā - 33 bērni.
"Likumprojekta mērķis ir panākt to, ka 2019.gada 31.decembris būtu pēdējais termiņš, kad Latvijā dzimst nepilsoņi. Jau pašlaik pastāv sistēma, kas ļauj vecākiem izvēlēties savam bērnam Latvijas pilsonību, tomēr vecāki ir dažādi, un bērns nav vainīgs, ja viņa vecākiem, iespējams, ir citādāki uzskati par mūsu valsti. Manuprāt, automātiska pilsonības piešķiršana tik nelielam skaitam bērnu nav uzskatāma par draudu Latvijas valsts pastāvēšanai vai patriotismam," uzsvēra Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš (KPV LV).
Likumprojekta pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas sabiedrības turpmāku attīstību. Nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšana bērniem ir simbolisks solis, kas ļautu pārtraukt apzinātu dažādu Latvijas sabiedrības grupu pretnostatīšanu, norādīts likumprojekta anotācijā.
Lai likumprojekts stātos spēkā, tas vēl trīs lasījumos jāskata Saeimā.
Laikraksts Diena vēstīja, ka jaunajā Saeimas sasaukumā ar nepārprotamu atbalstu likumprojektam prezidents var rēķināties no Attīstībai/Par! (AP), KPV LV un partijas Saskaņa deputātiem. Šīm trim frakcijām kopā ir 50 balsu. Savukārt kategorisku nē šai iecerei joprojām saka Nacionālā apvienība Visu Latvijai!-Tēvzemei un Brīvībai/LNNK (NA), bet premjera pārstāvētais politiskais spēks par šo jautājumu lems valdē.
prioritātes
atbilde
interesanti