Pagātnē bijuši arī citi gadījumi, piemēram, pirms četriem gadiem Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) teritorijā netālu no uzņemšanas nodaļas durvīm tika atrasts mēnesi nogulējis cilvēka līķis. Vīrietis pirms tam bija nokļuvis slimnīcā ar galvas traumu, taču vēlu vakarā no ārstniecības iestādes izrakstīts. Normatīvajos aktos nav noteikta prasība, ka ārstniecības iestādei par pacienta izrakstīšanu no tās būtu jāinformē pacienta piederīgie. Tas gan tiek darīts un piesaistīti arī sociālie dienesti, bet atbildību slimnīcas nav gatavas uzņemties. Vienlaikus gan iezīmējas arī cita problēma – slimnīcas kļūst par aprūpes iestādēm. Tuvinieki par savu piederīgo neliekas ne zinis, un, pat ja pacients ir ticis mājās, tur netiek nodrošināta pienācīga aprūpe.
Portālā Manabalss.lv šobrīd tiek vākti paraksti par pacientu drošību pēc izrakstīšanas no slimnīcas. Vēlme ir panākt slimnīcas atbildību par pacientu arī pēc ārstniecības iestāžu telpu pamešanas. Tiek rosināts, ka, pirms izrakstīt pacientu, ārstam vajadzētu izvērtēt pacienta veselības stāvokli – vai viņš pats var doties mājās vai obligāti viņu jāsagaida tuviniekiem. Savukārt vientuļus cilvēkus pēc izrakstīšanas vajadzētu pavadīt īpašam pavadonim no slimnīcas puses vai speciālām organizācijām.
Visās Dienas uzrunātajās slimnīcās apliecina, ka ārsti vienmēr izvērtē pacienta stāvokli, pirms viņš var doties mājās. Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionāra Gaiļezers galvenais ārsts Ēriks Kalniņš stāsta, ka nepieciešamības gadījumā vispirms tiek uzrunāti tuvinieki, tad sociālie dienesti, bet, ja nekas neizdodas un pacientam nav naudas, slimnīcas personāls cilvēku nogādā mājās ar ārstniecības iestādes transportu uz slimnīcas rēķina. Pie pašreizējiem cilvēkresursiem nav iespējams slimnīcā nodrošināt speciālu pavadoni, kas pavada pacientu uz mājām, un neviens no finansēšanas noteikumiem nenosaka, ka stacionāram būtu jāuzņemas atbildība par to, kā slimnieks tiek mājās.
Vidzemes slimnīcas pārstāve Benita Brila Dienai stāsta, ka šādu un līdzīgu gadījumu līdz šim nav bijis. Un tāpat kā citur piebilst, ka ir slimības, kuru atkārtošanās vai rašanās nav prognozējama. "Neviens pacients netiek vakara stundā vai naktī, kā nereti dzirdēts medijos, "izmests uz ielas", apliecina Brila. Līdzīgas atbildes seko arī citur, un visur atzīmē, ka speciālam pavadonim ārstniecības iestādēm līdzekļu nav.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 19. decembra, avīzē Diena!