Teritoriālajos strīdos ASV nenostājas neviena pusē, bet noteikti iestājas par kuģošanas ceļu pieejamību, norādīja kapteinis, kura kuģis patlaban piestājis Manilas ostā. "Turēt paceltu navigācijas brīvības karogu ir viens no iemesliem, kāpēc mēs esam izvietoti šajā reģionā. Tas ir ļoti svarīgi, ņemot vērā tirdzniecības pārvadājumus, kas tiek veikti pa šī reģiona jūrām," sacīja Fentons.
Kapteinis arī uzsvēra, ka viņa kuģa viesošanās Manilas ostā ir notikums ierastās kārtības ietvaros un tā nav saistīta ar neseno spriedzi Filipīnu - tuva ASV sabiedrotā - un Ķīnas starpā Dienvidķīnas jūras reģiona dēļ, uz kuru pretenzijas ir abām valstīm.
ASV nav ieņēmušas nostāju par labu kādai no konflikta pusēm, norādīja Fentons, vienlaikus paužot cerību, ka puses strīdu atrisinās diplomātiskā ceļā.
Kopš aprīlī Ķīnas un Filipīnu starpā saasinājās domstarpības Skarboro sēkļa - Dienvidķīnas jūras nelielu salu grupas - dēļ, Filipīnas politiski tuvinājušās ASV. Ķīna tostarp uztur pretenzijas kā uz šo sēkli, tā arī teju visu Dienvidķīnas jūru, arī ūdeņiem kaimiņvalstu krastu tuvumā. Filipīnas savukārt uzsver, ka sēklis atrodas tās 200 jūras jūdžu ekonomiskajā zonā.