Kā trešdien skaidroja ASV Valsts departaments, konsulāts tiek slēgts, lai aizsargātu amerikāņu intelektuālo īpašumu un privāto informāciju.
Prasība par konsulāta slēgšanu izvirzīta laikā, kad ASV un Ķīnas starpā jau izvērsušās asas domstarpības vairākās jomās, arī saistībā ar tirdzniecību, Pekinas reakciju uz koronavīrusa uzliesmojumu, tās politiku Honkongā, Siņdzjanā un Dienvidķīnas jūrā.
"Ķīna mudina ASV nekavējoties atsaukt aplamo lēmumu, pretējā gadījumā Ķīna noteikti īstenos pienācīgu un nepieciešamu reakciju," sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses sekretārs Vans Veņbiņs.
Pekina otrdien informēta, ka konsulāts ir jāslēdz, viņš piebilda. "Tā ir politiska provokācija, ko vienpusēji īstenojusi ASV puse un kas nopietni pārkāpj starptautiskās tiesības, kā arī Ķīnas un ASV divpusējo konsulāro vienošanos," sacīja Vans.
Ķīna "kategoriski nosoda šokējošo un nepamatoto soli, ar kuru tiek sabotētas Ķīnas un ASV attiecības", viņš piebilda.
Kā norādīja ASV Valsts departamenta preses sekretāre Morgana Ortagusa, "atbilstoši Vīnes konvencijai valstīm ir pienākums neiejaukties [uzņemošās valsts] iekšējās lietās".
ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo šobrīd atrodas vizītē Kopenhāgenā, un Ortagusa ar šo paziņojumu nāca klajā vizītes gaitā.
Kā sacīja Ortagusa, ASV necietīs, ka Ķīna pārkāpj ASV "suverenitāti un iebiedē ASV cilvēkus, tāpat kā mēs necietīsim Ķīnas Tautas Republikas (ĶTR) negodīgo tirdzniecības politiku, amerikāņu darba vietu zādzību un pārējo nepieļaujamo izturēšanos".
"Mēs esam likuši slēgt ĶTR ģenerālkonsulātu Hjūstonā, lai izsargātu amerikāņu intelektuālo īpašumu un amerikāņu privāto informāciju," viņa sacīja, tuvākas detaļas neatklājot.
Ķīnas konsulāts Hjūstonā tika atvērts 1979.gadā - tas bija pirmais šajā gadā, kad ASV un ĶTR izveidoja diplomātiskās attiecības.
Konsulāta pārziņā atrodas astoņi ASV dienviddaļas štati, un tajā reģistrēts teju miljons šajā reģionā dzīvojošu Ķīnas pilsoņu.
Ķīnai ASV ir pieci konsulāti, kā arī vēstniecība Vašingtonā.
ASV prezidents Donalds Tramps izvērsis spiedienu pret Ķīnu plašā jautājumu lokā, arī nosakot sankcijas Ķīnas amatpersonām saistībā ar Pekinas politiku Tibetā un Siņdzjanā.