ASV Abū Zubajdahu un Abdu al Rahimu al Naširi aizturēja pēc 2001. gadā notikušajiem uzbrukumiem Pasaules tirdzniecības centra debesskrāpjiem un Pentagona ēkai, un tagad viņi aizvien iespundēti bēdīgi slavenajā Gvantanamo cietumā, raksta BBC.
Izmeklēšana par to, ka Zubajdahs pirms nonākšanas Gvantanamo nopratināts ar nepieņemamām metodēm slepenā ASV Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) cietumā Lietuvā, notika jau 2010. gadā, bet 2011. gadā tika pārtraukta pierādījumu trūkuma dēļ. Izmeklēšana atsākās 2015. gadā.
Togad ECT tika iesniegti dokumenti, kuros norādīts, ka laika posmā no 2005. līdz 2006. gadam netālu no Viļņas esošais kādreizējās jāšanas skolas komplekss pārveidots par slepenu CIP cietumu, kur turēti vairāki ar Al Qaeda iespējami saistīti cilvēki. Lietuva un ASV šo informāciju noliedza, 2015. gadā rakstīja ziņu aģentūra Reuters.
Viens no aizturētajiem - Abū Zubajdahs - iesūdzēja Lietuvu ECT, norādot, ka viņš slepenajā cietumā Lietuvā turēts nelikumīgi, turklāt arī spīdzināts, tādējādi Lietuva nav spējusi garantēt viņa cilvēktiesību ievērošanu. Zubajdaha pārstāve šajā lietā Helēna Dafija arī kritizēja toreiz Lietuvas atsākto izmeklēšanu, mudinot ar darbiem pierādīt, ka tā nav tikai taktika, lai nobruņotos pret kritiku par nespēju pienācīgi izmeklēt iespējamos cilvēktiesību pārkāpumus. "Ir visi iemesli būt skeptiskam par to, ka Lietuvas veiktā izmeklēšana ir jēgpilna," toreiz izteicās Dafija.
Tika publiskots arī ASV Senāta ziņojums, kurā daudzas detaļas sakrita ar Lietuvas parlamentārās izmeklēšanas komisijas secinājumiem - tika minēts, ka CIP saņēmusi piekrišanu no nenosauktas valsts vadības tajā izveidot aizturēšanas centru. Sākotnēji tas bijis Viļņā, taču vēlāk notikusi paplašināšanās un centrs izvērsies jau iepriekš minētajās ēkās ārpus Viļņas. Šī vieta vēlāk ieguva koda vārdu Violet un tika izveidota 2005. gadā, bet gadu vēlāk slēgts pēc tam, kad "nenosauktā valsts" atteikusi vienam no aizturētajiem ar veselības problēmām iespēju saņemt medicīnisko aprūpi vietējā slimnīcā.
Nu ECT secinājusi, ka gan Rumānija, gan Lietuva palīdzējusi ASV organizētā aizturēto personu spīdzināšanā. Spriedumā minēts, ka pret Zubajdahu ieslodzījumā CIP pārvaldītā cietumā Lietuvā viņa ieslodzītāji izturējušies nehumāni, tostarp ilgstoši iespundēti izolatoros, reizēm ar aizsietām acīm vai maisu uz galvas, viņu kājas regulāri un ilgstoši saslēgtas važās, pret viņiem ilgstoši izmantota spīdzināšana ar skaļu troksni vai spilgtu gaismu.
Līdzīgs spriedums attiecas uz Rumānijā turēto Abdu al Rahimu al Naširi.
ECT secinājusi, ka gan Lietuva, gan Rumānija atļāvušas CIP darbiniekiem ieslodzītos pārvest uz citām ieslodzījuma vietām, apzinoties, ka arī tur viņi var tikt turēti nehumānos apstākļos un nopratināti ar nepieņemamām metodēm. Tādējādi tiesa norāda, ka abas valstis negarantēja šo cilvēku tiesību ievērošanu.
reptilis
Kurbads
Scorseze