Kā ziņu aģentūrai BNS apliecinājusi Lietuvas Ārlietu ministrija, šī tikšanās notikusi novembra otrajā pusē un viens no tās laikā skartajiem tematiem bijis "pušu attieksme pret 1915.gada notikumiem, kurus daļa starptautiskās sabiedrības vērtē kā Turcijas genocīdu pret armēņiem".
Ministrija norādījusi, ka Lietuvas vēstniekam nav iesniegta nota.
Lietuvas portālā Delfi.lt 14.novembrī bija publicēta intervija ar prezidentu Nausēdu, kurā žurnālists viņam jautāja: "Turcija ir NATO dalībvalsts, kas rīkojusi armēņu genocīdu, ko, starp citu, atzinusi arī Lietuva un pavisam nesen - arī ASV Kongress. Turcija genocīda faktu neatzīst. Vai jūs spētu iztēloties situāciju, ka kāda no NATO dalībvalstīm neatzītu holokaustu?"
"Nespētu," atbildējis Lietuvas prezidents. "Tomēr (..) sliecos domāt, ka tas ir vienīgi laika jautājums un kādā jaukā dienā tas notiks. Varbūt tas nebūs drīz. Lai cik arī grūti būtu ticēt, ka tas notiks tuvāko piecu vai desmit gadu laikā, es domāju, ka pats fakts pastāv un tā vai citādi tas tiks atzīts."
Kā otrdien Lietuvas žurnālistiem Londonā sacījis pats Nausēda, viņš nedomā, ka minētais izteikums varētu ietekmēt Lietuvas un Turcijas divpusējās attiecības vai Ankaras nostāju attiecībā uz atjaunināto Baltijas valstu un Polijas aizsardzības plānu.
"Tā ir lieta, kas vienmēr, tā sakot, atrodas fonā, un kā jums zināms, par šiem jautājumiem izteikušies gan atsevišķu valstu parlamenti, gan (ASV) Kongress, gan Ārlietu ministrijas. Taču tas nekādā gadījumā nenozīmē, ka lēmumi jāpieņem rīt un ne vēlāk. Vienkārši bija runa par pašu notikumu un tā vēsturisko vērtējumu - tas arī viss," skaidrojis Lietuvas prezidents, kas Londonā ieradies uz NATO samitu.
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans pirms izlidošanas uz šo samitu vēlreiz paziņoja, ka nepiekritīs NATO aizsardzības plānam Baltijas valstīm un Polijai, kamēr alianse neatbalstīs Ankaras bažas attiecībā uz Sīrijas kurdu kaujiniekiem. Viņš arī norādīja, ka samita gaitā apspriedīs šo jautājumu ar Polijas un Baltijas valstu līderiem.
Kā ziņots, Latvijas Valsts prezidenta kancelejā aģentūru LETA informēja, ka trešdien Londonā notiks Baltijas valstu, Polijas un Turcijas līderu tikšanās, kuras laikā iesaistītās puses pārrunās savstarpējo sadarbību NATO ietvaros.
Lietuvas Seims 2005.gadā pieņēma rezolūciju, kurā atzina, ka Osmaņu impērijā Pirmā pasaules kara gados īstenots "armēņu tautas genocīds", bet pasaules valstu diplomātisko dienestu vadītāji vairās lietot šādu terminu, pret kuru asi iebilst Turcija.
Armēņu slaktiņu par genocīdu līdz šim ir atzinušas vairāk nekā 30 pasaules valstis.
PĀRI VISAM LATVIJA !
jautājums