Analītiķi: Musavi nespētu panākt Irānas politikas liberalizāciju
Turpmākie notikumi Irānā atkarīgi no opozīcijas vēlmes turpināt protestus un tās pretrunīgā līdera Mira Huseina Musavi. Viņš pēdējās nedēļās rādīts kā radikālu reformu piekritējs, tomēr daudzi uzskata, ka M.H.Musavi kļūšana par prezidentu lielos vilcienos nemainītu islāma republikas pamatnostādnes.
Vaino ārējos ienaidniekus
"Vēlēšanu rezultāti nāk no balsošanas urnām, nevis no ielām," uzrunājot tūkstošus atbalstītāju, piektdien sacīja A.Hāmenei. Ājatolla uzsvēra, ka islāma valsts likumi nepieļauj vēlēšanu rezultātu viltošanu, tādēļ uzskata par neiespējamu 11 miljonu nodoto balsu pazušanu, par ko runāja opozīcija.
Šī bija Irānas garīgā līdera pirmā publiskā uzstāšanās kopš strīdīgo prezidenta vēlēšanu rezultātu izsludināšanas un reformistu protestu sākuma.
A.Hāmenei uzskata, ka Irānas ienaidnieki izmantojuši vēlēšanas, lai radītu valstī jukas un grautu islāma revolūcijas pamatus. "Irānas ienaidnieki apdraud islāma valsts pastāvēšanu, izsakot šaubas par vēlēšanu godīgumu pirms un pēc tām," viņu citē Reuters. "Viņi nepazīst irāņu tautu. Es nosodu šādu iejaukšanos."
"Ir aplami uzskatīt, ka ielu protestus var izmantot kā ieroci, lai radītu spiedienu un piespiestu amatpersonas atzīt viņu (protestētāju) pretlikumīgās prasības. Tas būtu sākums diktatūrai," paziņoja A.Hāmenei.
Irānas garīgais līderis paziņoja, ka viņa iekšpolitiskā un ārpolitiskā nostāja ir vistuvākā M.Ahmadinedžāda uzskatiem.
Revolūcijas cilvēks
A.Hāmenei uzruna nostādījusi M.H.Musavi un viņa atbalstītājus grūtas izvēles priekšā: atsaukt prasību pēc jaunām vēlēšanām vai turpināt iziet ielās, izaicinot garīgo līderi, kuram Irānas konstitūcija piešķir neierobežotu varu. Sestdien opozīcijai paredzēta kārtējā demonstrācija.
Lai gan M.H.Musavi pirms vēlēšanām aizstāvēja plašākas sieviešu tiesības un cilvēku brīvības, ekonomikas liberalizāciju un atvērtākas attiecības ar Rietumiem, viņš ir un paliek īsts islāma revolūcijas cilvēks, uzskata Irānas politikas pētnieki.
Tagad jau 67 gadus vecais M.H.Musavi aktīvi iesaistījās 1979.gada revolūcijā, kad tika gāzta amerikāņu atbalstītā šaha vara. 1981.gadā intervijā laikrakstam The New York Times M.H.Musavi atzina, ka tikai pēc revolūcijas "mēs apzinājāmies savu patieso islāmisko identitāti".
Vēl vairāk viņa piederību revolucionārajai elitei apliecina fakts, ka no 1981. līdz 1989.gadam viņš ieņēma Irānas premjerministra krēslu un baudīja ājatollas A.Hāmenei labvēlību.
Viņa domāšanu, kas patiesībā ir diezgan tuva konservatīvajai Irānas elitei, apliecina arī Irānas kodolprogrammas atbalstīšana un neslēptā nepatika pret Izraēlu.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.