2004. gada 26. decembrī rietumos no Indonēzijas notikusī zemestrīce ar magnitūdu 9,1 radīja masīvu viļņu sēriju, kas skāra piekrasti 14 valstīs – no Indonēzijas līdz pat Somālijai.
Ceturtdien ar skaļu sirēnu Baiturrahmanas Lielajā mošejā sākās pasākums to vairāk nekā 100 tūkstošu cilvēku piemiņai, kuri zaudēja dzīvību postošajā cunami Ačehas provincē Indonēzijas rietumdaļā. Vēlāk notika līdzīgi dabas katastrofas upuru piemiņas pasākumi šī reģiona valstīs, arī Šrilankā, Indijā un Taizemē, ko cunami sasniedza dažas stundas pēc tam, kad vilnis bija izpostījis piekrasti Indonēzijā.
Piecdesmit četrus gadus vecs Indonēzijas iedzīvotājs skolotājs Hasnavati intervijā AFP atminas, ka tobrīd domājis, ka iestājusies pastarā diena. "Tas bija svētdienas rīts, mēs visa ģimene pulcējāmies kopā, smējāmies, tad pēkšņi notika dabas katastrofas trieciens, un viss bija zudis. To ar vārdiem nevar aprakstīt," cunami postu pārdzīvojušais teica upuru piemiņas pasākumā.
Daudz sērotāju Ulē LheuēAčehas provincē bija pulcējušies pie masu kapa, kurā apglabāti ap 14 tūkstošiem cunami upuru, un provinces galvaspilsētā Banda Ačehā, kur notika kopīga lūgšana pie masu kapa, kurā apglabāts vēl lielāks skaits cunami upuru.
Graujošajā dabas katastrofā līdz pat 30 metriem augstajos viļņos dzīvību zaudēja arī daudzi ārzemju tūristi, kas izmantoja Ziemassvētku brīvdienas, lai viesotos siltajās Āzijas reģiona pludmalēs. Tāpēc šī dabas katastrofa īpaši atbalsojās visā pasaulē.
Taizemē, kur vairāk nekā puse no pieciem tūkstošiem 2004. gada 26. decembra cunami dzīvību zaudējušajiem bija ārvalstu tūristi, vakar piemiņas pasākumi notika Ban Nam Khemas ciemā, kurā dabas nelaime nodarīja vislielākos postījumus.
Globālo dabas katastrofu datubāzes EM-DAT apkopotā informācija liecina, ka 2004. gada cunami dzīvību zaudējuši 226 408 cilvēki. Visvairāk – virs 160 tūkstošiem – Indonēzijā.