Uz Jaunkaledoniju tiek nosūtīti 1000 vīru lieli papildspēki, kas būs papildinājums 1700 karavīru un policistu, kas jau ir arhipelāgā, sacīja premjers.
"Nekārtību dalībniekiem un veikalu izlaupītājiem" varasiestādes noteiks visbargākos sodus, viņš piebilda.
Papildspēki ceturtdienas vakarā sāka ierasties Francijas armijas kontrolētajā Numeas - Latontutas starptautiskajā lidostā.
Protesti, ko izraisīja Parīzes iecere paplašināt Jaunkaledonijas vēlētāju loku, pārauguši vardarbībā, kas jau prasījusi piecu cilvēku dzīvības.
Desmit neatkarības kustības aktīvistiem, kas tiek apsūdzēti vardarbības organizēšanā, noteikts mājas arests.
Vardarbībā dzīvību zaudējuši divi žandarmi - viens sašauts galvā, bet otram trāpījusi drošības spēku raidīta lode.
Dzīvību zaudējuši vēl trīs cilvēki, un tie visi ir Jaunkaledonijas pamatiedzīvotāji kanaki - 17, 20 un 36 gadus veci.
Aizdomās par divu kanaku nogalināšanu aizturēts viens cilvēks, pavēstīja Francijas varasiestādes. Vēl viens aizdomās par nogalināšanu turēts cilvēks varasiestādēm padevies pats.
Apcietināti aptuveni 200 no kopumā 5000 nekārtību dalībnieku.
Jaunkaledonijā tik vērienīgas nekārtības nav pieredzētas kopš 80.gadiem.
Atbilstoši ārkārtas stāvokļa noteikumiem Jaunkaledonijā aizliegta platforma "TikTok", jo to izmantojuši protestētāji, pavēstīja varasiestādes.
Arhipelāgā izsludināta nakts komandantstunda, aizliegtas publiskas pulcēšanās, alkohola tirdzniecība un ieroču nēsāšana.
Jaunkaledonija kļuva par Francijas koloniju 19.gadsimta otrajā pusē.
Francijas likumdevēji šonedēļ atbalstīja plānus, kas ļaus cilvēkiem, kuri Jaunkaledonijā dzīvojuši vismaz desmit gadus, balsot vietējās vēlēšanās.
Vēlētāju loks tādējādi tiks paplašināts uz pēdējā gadu iebraucēju rēķina.
Neatkarības kustības pārstāvji uzskata, ka tādējādi tiks mazināta arhipelāga pamattautas kanaku, kas šobrīd veido 40% no iedzīvotāju kopskaita, politiskā ietekme.
Balsošanas sistēmas reforma vēl ir jāapstiprina Francijas parlamenta abu palātu kopīgā sēdē.
Francijas prezidents Emanuels Makrons sacījis, ka Francijas likumdevēju balsojums par izmaiņām konstitūcijā notiks līdz jūnija beigām, ja vien Jaunkaledonijas pretējās puses nepanāks jaunu vienošanos.
Tomēr ceturtdien iecerētā Makrona un Jaunkaledonijas likumdevēju videokonference tika atcelta, jo "atšķirīgo pušu pārstāvji nevēlējās savā starpā runāt", teikts Makrona biroja paziņojumā.