Bijušā Dienvidkorejas ārlietu ministra Bana Ki Muna, kurš ANO vada kopš 2007. gada, otrais piecu gadu pilnvaru termiņš noslēgsies 2016. gada 31. decembrī, tādēļ laikus ir sākusies viņa pēcteča izraudzīšanās procedūra, ko šoreiz sola padarīt atklātāku.
Līdz šim bija pieņemts, ka piecas pastāvīgās ANO Drošības padomes (DP) locekles – ASV, Lielbritānija, Francija, Ķīna un Krievija – no plašākai publikai neatklāta kandidātu loka lielā slepenībā izraudzījās iespējamo nākamo ģenerālsekretāru, ko apstiprināja Ģenerālā asambleja.
Ņujorkā septembrī notikušās ikgadējās Ģenerālās asamblejas sesijas laikā tika pieņemta rezolūcija, kurā uzsvērta nepieciešamība pēc lielākas caurredzamības nākamā ģenerālsekretāra izvēles procesā. Dokumentā arī pasvītrots, ka visām ANO dalībvalstīm ir jānosūta aicinājums izvirzīt savus kandidātus ietekmīgajam amatam.
Vēstulē, kas 193 valstīm tika izsūtīta pagājušajā nedēļā, uzskaitītas prasības kandidātiem: "Apliecinātas vadības un pārvaldes spējas, plaša pieredze starptautiskajās attiecībās un spēcīgas diplomātiskās, komunikācijas un valodu prasmes." Tajā arī aicināts nominēt "sievietes, kā arī vīriešus", uzsverot ANO vēlmi ģenerālsekretāra amatā beidzot ieraudzīt sievieti.
Krievija vēlas "savējo"
Parasti nākamo ANO vadītāju izraugās pēc reģionālā rotācijas principa, tādēļ šoreiz pienākusi kārta Austrumeiropai. Izdevums New Statesman raksta, ka uz to īpaši uzstājot Krievija, kas vēloties, lai ANO vadītu cilvēks, kas izprot krievu kultūras īpatnības un pasaules uztveri.
Visu Ulda Ķezbera rakstu Izvēlas nākamo ANO vadītāju lasiet pirmdienas, 21. decembra laikrakstā Diena!