34 lappušu garajā dokumentā izklāstīti 23 mērķi, kas jārealizē, lai panāktu "drošu, kārtīgu un sistemātisku" migrāciju. Tostarp izvirzīti mērķi, kas saistīti ar cilvēktirdzniecības izskaušanu starptautiskās migrācijas kontekstā, kā arī savlaicīgas informācijas sniegšanu visos migrācijas posmos.
"Tā mērķis ir samazināt riskus, ar ko saskaras migranti, (..) aizsargājot viņu cilvēktiesības un nodrošinot viņiem aprūpi un palīdzību," sacīja ANO īpašā pārstāve starptautiskās migrācijas jautājumos Luīza Arbura.
Viņa norādīja, ka pakta mērķis ir glābt cilvēku dzīvības.
Pakts ir juridiski nesaistošs dokuments, bet tas sniedz vadlīnijas valstīm, kā izturēties pret migrantiem.
ANO Globālais migrācijas pakts tika pabeigts jūlijā pēc 18 mēnešu ilgām sarunām. To vienbalsīgi atbalstīja 192 valstis. Taču pērnā gada decembrī ASV no pakta atkāpās.
Paktu ir publiski noraidījušas arī Austrālija, Austrija, Bulgārija, Čehija, Horvātija, Itālija, Polija, Slovākija, Šveice, Ungārija. Arī Latvijas Saeima pagājušo ceturtdien pieņēma rezolūciju, kurā aicina valdību nepievienoties ANO migrācijas paktam.
Pakts izraisījis šķelšanos Beļģijas valdībā un satricinājis arī citu Eiropas valstu valdības.
Paktu tagad plānots oficiāli parakstīt ANO samitā Marokā, bet janvārī oficiāli apstiprināt ar ANO Ģenerālās Asamblejas rezolūciju.
solon