Pagājušajā piektdienā no Trumses ostas aiz polārā loka Norvēģijā izgāja vācu pētniecības kuģis Polarstern (Polārzvaigzne) un uzņēma kursu uz Krievijas arktiskajiem apgabaliem iepretim Sibīrijai. Paredzams, ka no turienes kuģis ledū gadu dreifēs 2,5 tūkstošus kilometru garām Ziemeļpolam, līdz 2020. gada oktobrī tas varētu atbrīvoties no dreifējošā ledus kaut kur starp Grenlandes ziemeļaustrumiem un Svalbāru.
600 cilvēku, 19 valstu
Šāds ir plāns pētnieciskajam projektam MOSAiC (Multidisciplinary drifting Observatory for the Study of Arctic Climate) jeb Daudzdisciplīnu dreifējošā observatorija Arktikas klimata pētniecībai. NewScientist.com vēsta, ka projekts startē laikā, kad zinātnieki, kuri analizē datus, paziņojuši, ka arktiskā ledus laukums šogad augustā ir otrs mazākais novērojumu vēsturē.
MOSAiC ekspedīcijā plānota ap 600 cilvēku iesaistīšanās no 19 valstīm, un paredzams, ka tas izmaksās ap 130 miljoniem eiro. Starptautiskas pētnieku komandas izmantos Polarstern kā bāzi nepārtrauktai datu iegūšanai par klimata izmaiņām gada laikā.
Arī ekspedīcijas tehniskajā nodrošināšanā piedalīsies daudzas valstis.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 23. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Irlielāmērāticams
Saule
Seska Smaka