Tiek prognozēts, ka uz cilvēku veselību negatīvu ietekmi var radīt tas, ka oglekļa dioksīda (CO2) koncentrācijas dēļ atmosfērā samazinās pārtikā lietoto augu uzturvērtība. Aprēķini liecina, ka ap 2050. gadu šī iemesla dēļ lielai daļai pasaules iedzīvotāju draud proteīna, dzelzs un cinka deficīts organismā.
Citā pētījumā tiek prognozēts, ka globālās sasilšanas dēļ kaitēkļi nodarīs lielākus postījumus kultūraugiem. Siltāki apstākļi palielinās kaitēkļu skaitu, izplatības areālu un apēsto augu daudzumu.
CO2 mazina uzturvērtību
Pētījumā, kas publicēts žurnālā Nature Climat Change, Hārvarda Universitātes Sabiedrības veselības fakultātes pētnieki Metjū Smits un Semjuels Maierss izanalizējuši ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācijas datus par pārtikas audzēšanu dažādās pasaules valstīs, aplūkojot 225 dažādus pārtikas augus, tostarp kviešus, rīsus, kukurūzu, dažādus dārzeņus un augļus. Viņi, ņemot vērā reģionālās atšķirības tajos audzēto augu uzturvērtībā un diētas atšķirības dažāda vecuma un dzimuma cilvēkos, pētīja, kā mainīsies cilvēku uzņemto uzturvielu vērtība, ja CO2 koncentrācijas līmenis pieaugs pašreizējos tempos un apjomos.
Secinājumi, ko pārstāsta The Guardian, liecina, ka gadsimta vidū varētu ciest simtiem miljonu cilvēku veselība, īpaši nabadzīgajos reģionos, kur CO2 koncentrācija varētu ievērojami pieaugt. Jau iepriekšējie pētījumi apstiprināja – ja līdz 2050. gadam saglabātos pašreizējais CO2 koncentrācijas pieauguma temps, proteīna, dzelzs un cinka daudzums augos samazinātos par 3–17%.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 3. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Tie būs tie LABUMI,