Krievija pēdējo gadu laikā ļoti bieži sūtījusi savus lidaparātus maršrutos, kas ved gar pašām NATO valstu robežām, atsevišķos gadījumos arī tās īslaicīgi pārkāpjot, kā tas notika 2016. gada pavasarī Igaunijā. Šajā gadā NATO reaktīvās lidmašīnas, kas Baltijas gaisa telpas aizsardzībai izvietotas Igaunijā un Lietuvā, Krievijas lidaparātus devās pārtvert 870 reižu.
Šobrīd, kad Krievija valsts austrumos kopā ar Ķīnu un Mongoliju rīko vērienīgākās militārās mācības kopš Aukstā kara beigām, arī NATO nolēmusi demonstrēt vienotību, 10 valstīm citai pēc citas pārņemot nosacīti neidentificētā lidaparāta, kas šajā gadījumā mācību nolūkos bija Beļģijas gaisa spēku transportlidmašīna, pārtveršanu un eskortēšanu, ziņo aģentūra Reuters.
"Mēs ne vienmēr esam veiksmīgi spējuši demonstrēt nodokļu maksātājiem, ka mums ir līdzekļi un spējas aizsargāt iedzīvotājus," mediju pārstāvjiem atzina Spānijas gaisa spēku ģenerālleitnants Rubēns Garsija Serverts, kurš vingrinājuma laikā atradās pārtveramajā transportlidmašīnā.
Sabiedrotie Eiropā cer, ka šādi vingrinājumi demonstrēs NATO Eiropas dalībvalstu apņemšanos sargāt savas gaisa telpas robežas gan Kremlim, gan arī ASV, kuru prezidents Donalds Tramps jūlijā notikušajā samitā par partneriem Eiropā kārtējo reizi izteicās skarbi, mudinot tos krietni palielināt aizsardzībai atvēlēto finansējumu.
Ilona Kulda
nūū
He he he