Vienlaikus ES dalībvalstīm pamatīgas bažas ir radījusi Lielbritānija, kur aizvadītajā nedēļā tika konstatēta jauna, iespējams, bīstama mutācija koronavīrusā (SARS-CoV-2). Virkne dalībvalstu jau slēgušas savas robežas ar Lielbritāniju.
Apstiprina vakcīnu
Līdz ar Pfizer/BioNTech vakcīnas Comirnaty apstiprināšanu Lielbritānijā un ASV Eiropas Savienībā pieauga spiediens no dalībvalstīm pasteidzināt iepriekš tikai 29. decembrī paredzēto vakcīnas pieteikuma izskatīšanu. Sevišķi aktīvi to lobēja ES jaudīgākā ekonomika Vācija, bet arī Ungārijas, Polijas, Francijas un citu valstu politiķi publiski mudināja EZA ātrāk pieņemt lēmumu, kā rezultātā sēde notika šonedēļ. Aģentūras vadītāja Emera Kuka pēc lēmuma pateicās zinātniekiem un ārstiem. "Mūsu rūpīgais izvērtējums ļauj garantēt Eiropas iedzīvotājiem, ka vakcīna drošuma un efektivitātes ziņā atbilst nepieciešamajiem kvalitātes standartiem," pirmdien sacīja Kuka.
Pēdējais solis bija formāls apstiprinājums no EK, kas arī tika saņemts vakar. "Šis ir Eiropas brīdis. 27., 28., un 29. decembrī vakcinēšanās sāksies visā ES," jau pagājušajā nedēļā vietnē Twitter rakstīja EK vadītāja Urzula fon der Leiena. Vācija, Itālija un Austrija ziņojušas, ka plāno sākt vakcinēt mediķus jau svētdien. "Es atbalstu Eiropas koordināciju, bet, tiklīdz vakcīna nonāks uz dāņu zemes, mēs sāksim vakcinēties," sacījusi Dānijas premjere Mete Frederiksena, pieļaujot, ka valsts procesu varētu sākt vēl pirms svētdienas.
Uzņēmuma Moderna vakcīnas apstiprināšana tiks izskatīta 6. janvārī. Mediji raksta, ka ES bloka mērķis ir vakcinēt 70% iedzīvotāju, kas ir aptuveni 315 miljoni. Tomēr, kā ziņo Bloomberg, dažviet Eiropā pieaug skepse pret vakcīnām, un, piemēram, Rumānijā apmēram 40% ir noskaņoti noraidoši un neticīgo mudināšanā iesaistījušies pat garīdznieki. Savukārt Austrija apsver 50 eiro vērtu kuponu izsniegšanu vakcinētajiem.
Norobežojas no britiem
Aizvadītajā nedēļā Lielbritānijas veselības ministrs Mets Henkoks paziņoja, ka valstī ir konstatēti saslimšanas gadījumi ar līdz šim neredzētu vīrusa mutāciju. Lai gan pati Lielbritānija ieviesa jaunu pašvaldību ierobežojumu līmeni, Eiropas valstis, baidoties no vīrusa jaunā paveida, jau aizvadītās nedēļas nogalē sāka izsludināt satiksmes ar Lielbritāniju slēgšanu. Pirmā valsts bija Nīderlande, tai sekoja Beļģija. Arī Baltijas valstis liegušas pasažieru pārvadājumus. Īpašu neapmierinātību britu zvejniekiem un transporta kompānijām, kā raksta BBC, izraisījis Francijas lēmums slēgt robežas uz "vismaz 48 stundām". Tiesa gan, The New York Times ziņo, ka jaunā mutācija, visticamāk, jau ir nonākusi Eiropā, un līdzīgas pārmaiņas konstatētas arī paraugos no Dienvidāfrikas.
BBC skaidro, ka, lai gan sākotnējie dati liecina, ka mutācija vīrusu ir padarījusi lipīgāku, nav pamata uzskatīt, ka jaunās vakcīnas nestrādās. Savukārt France24, atsaucoties uz avotiem britu valdībā, min, ka premjers Boriss Džonsons pārspīlējis bīstamību, lai varētu atcelt mediķu asi kritizētos paša izsludinātos ierobežojumu atvieglojumus uz Ziemassvētkiem.