Kiberuzbrukums, kas Eiropā otrdien skāris daudzus uzņēmumus un kurā līdz šim īpaši smagi cietusi Ukraina, sasniedzis arī ASV. Pirmais uzņēmums Savienotajās Valstīs, kas paziņojis, ka cietis šajā uzbrukumā, ir zāļu ražošanas gigants Merck.
Ukrainas medijs Unian.net, atsaucoties uz citiem Ukrainas medijiem, vēsta, ka hakeriem izdevies ielauzties arī Ukrainas Ministru kabineta, Kijevas Metro un Kijevas Boryspil starptautiskās lidostas datortīklā. Ukrainas Valsts banka brīdinājusi citus finanšu tirgus dalībniekus par piedzīvoto kiberuzbrukumu, kā arī komercuzņēmumu un valsts uzņēmumu tīmekļa vietnēm.
"Pateicoties masveidīgam Petja.A vīrusa uzbrukumam mūsu informācijas sistēmām, birojiem un kontaktu centram, pašlaik nevaram apkalpot klientus," atzinis ekspressūtījumu sniedzējs Nova Pochta.
Kiberuzbrukums skāris arī Černobiļas atomelektrostacijas (AES) radiācijas uzraudzības sistēmu, piespiežot darbiniekus ķerties pie individuālajiem radiācijas dozimetriem, vēsta amatpersonas.
Kiberuzbrukuma rezultātā AES izmantotā Windows datorprogramma ir atslēgusies, vēsta ap Černobiļu izveidotās drošības zonas uzraudzības iestāde.
Zināms, ka izspiedējvīruss nonācis arī līdz Latvijai, vēsta Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcija CERT.lv.
Arī Latvijā parādījies izspiedējvīruss Petya. Iespējamais inficēšanās avots - kaitīgs epasta pielikums, un tālāk izplatās tīklā. https://t.co/3imQysD7y0
— CERT (@certlv) June 27, 2017
Ukrainā kiberuzbrukumā cietuši tādi pakalpojumu sniedzēji kā elektroapgādes kompānija Kyivenergo, telekomunikāciju gigants Ukrtelecom, vairākas bankas - Oschadbank, Sberbank, Ukrsotsbank, Ukrgasbank, OTP Bank un PrivatBank.
Līdz ar uzbrukumu iestāžu datoros ieviesies vīrusu šifrētājs. Mobilo telekomunikāciju sniedzējs Kyivstar paziņojis, ka līdz dienas beigām tiek izslēgti visi tajā strādājošo cilvēku datori.
Vienlaikus arī Krievijas valstij piederošais naftas uzņēmums Rosneft otrdien paziņojis, ka tā serveri tikuši pakļauti spēcīgam kiberuzbrukumam.
Tāpat izskan ziņas par uzbrukumu arī Dānijas transporta un enerģētikas milzim A.P. Moller-Maers visas tā struktūrvienības gan pašā Dānijā, gan ārvalstīs.
Arī spāņu mediji vēsta, ka uzbrukumiem pakļauti tādi lieli starptautiskie uzņēmumi kā pārtikas ražotājs "Mondelez" un advokātu firma DLA Pipe.
Par uzbrukumiem ziņo arī britu reklāmas uzņēmums WPP un franču celtniecības materiālu ražotājs Saint-Gobain.
Pagaidām nav zināms, kas varētu stāvēt aiz šī uzbrukuma, taču eksperti, analizējot sociālajos tīklos izplatītos ekrānšāviņus, spriež, ka uzbrukumā atkal tiek izmantots izspiedējvīruss.
Pasaule vēl šobrīd nav pilnībā atguvusies no maija vidū pieredzētā globālā kiberuzbrukuma, kurā tika izmantots izspiedējvīruss "WannaCry".
Saskaņā ar ekspertu atzinumu otrdienas uzbrukumā tiek izmantots izspiedējvīruss Petya, kas bloķē lietotāju datorus, pieprasot pārskaitīt 300 ASV dolārus, konvertējot tos virtuālajā valūtā "bitcoin".
pievienotas 6. un 7. rindkopas
kiberuzbrukums
Latvijas mēroga kiberuzbrukums:
ha