Tikmēr Eiropas Savienības (ES) ministri, brīdinot, ka situācija līdzinās "rotaļām ar uguni", ceturtdien un piektdien neformālās sarunās Berlīnē centīsies vienoties par saspīlējuma risinājumu.
Tiesa gan, par spīti Atēnu aicinājumiem piemērot sankcijas turkiem, ES augstākais pārstāvis ārpolitikas un drošības politikas lietās Žozeps Borels norādījis, ka sanāksmē netiks spriests par sankciju piemērošanu, bet gan par to, kādi varētu būt "politiskie piedāvājumi" krīzes risināšanai.
Strīds par robežām
Lai gan nesaskaņu vēsture starp abām valstīm ir ilga, konkrētā strīda saknes, kā raksta Deutsche Welle, meklējamas 2019. gada maijā, kad Turcija netālu no Grieķijas un Kipras robežām uzsāka dabasgāzes resursu ieguves izpēti teritorijā, kas pēc starptautiskajiem likumiem pieder grieķiem. ES, atbalstot dalībvalsti, tolaik samazināja finansiālo atbalstu Turcijai un apturēja augsta līmeņa sarunas. Grieķijas Ārlietu ministrija Turcijas rīcību nosauca par "lielgaballaivu diplomātiju". Turcija gan oficiālā paziņojumā norādīja, ka negrasās piekāpties.
Savukārt šogad augusta sākumā Turciju sadusmoja ziņas par grieķu un ēģiptiešu izveidoto ekonomisko zonu Vidusjūrā, kas, kā uzskata turki, pārkāpj viņu tiesības, jo zona ir uz Turcijai piederošās kontinentālā šelfa daļas. Proti, Turcija uzskata, ka jūras robežas komerciālai izpētei būtu jānosaka vienlīdzīgi, par izejas punktu ņemot Grieķijas un Turcijas kontinentālās daļas, neietverot Grieķijas salas. Tādēļ Turcijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Ēģiptei un Grieķijai nav kopīgas jūras robežas un vienošanās ir "anulējama".
Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans trešdien, sakot uzrunu piemiņas pasākumā XI gadsimta kaujai, kurā turki uzveica Bizantijas impērijas spēkus, paziņoja, ka valsts darīs "visu nepieciešamo", lai nodrošinātu savas tiesības Vidusjūrā. "Mēs negribam atņemt kāda cita teritoriju vai apdraudēt neatkarību un nacionālās intereses, bet mēs nepiekāpsimies par to, kas pieder mums," sacīja prezidents, aicinot grieķus izvairīties no kursa, kas "novedīs pie iznīcības".
Grieķi atbildēja, ka aizsargās savas tiesības un Eiropas Savienības robežas.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena piektdienas, 28. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!