Parlamenta locekļi varēja iesniegt savus priekšlikumus pēc tam, kad viņi 15. janvārī pārliecinoši noraidīja Mejas piedāvāto izstāšanās vienošanos. Tomēr otrdien deputāti vēl neteiks savu galavārdu par premjeres panākto vienošanos ar ES.
Nav vienošanās
Divus mēnešus pirms Apvienotās Karalistes 29. martā paredzētās izstāšanās no ES politiķi Londonā joprojām nav vienojušies, kā valsts atstās bloku. Pirms divām nedēļām, 432 deputātiem balsojot "pret", bet tikai 202 "par", parlamenta apakšnams – Pārstāvju palāta – noraidīja Mejas un ES novembrī panākto šķiršanās vienošanos.
Tā nosaka, cik liels izstāšanās rēķins britiem būs jāmaksā, kā arī pārejas posmu, kura laikā Apvienotā Karaliste saglabās pieeju ES vienotajam tirgum un turpinās veikt iemaksas bloka kopējā budžetā, bet vairs nepiedalīsies ES lēmumu pieņemšanā. Vienošanās arī izklāsta britu tiesības ES un ES pilsoņu tiesības karalistē pēc Brexit.
Britu likumdevēju lielākos iebildumus ir izpelnījies šķiršanās līgumā iestrādātais plāns, kas paredz saglabāt atvērtu robežu un brīvu personu un preču kustību starp ES dalībvalsti Īriju un Apvienotās Karalistes sastāvā esošo Ziemeļīriju arī pēc Brexit. Plāns stātos spēkā tikai gadījumā, ja ES un briti nebūs vienojušies par nākotnes attiecībām līdz pārejas posma beigām 2020. gada 31. decembrī. Tādā gadījumā Apvienotā Karaliste turpinātu dalību ES muitas savienībā, bet Ziemeļīrija pakļautos atsevišķiem ES vienotā tirgus noteikumiem.
Briti un ES ir vienisprātis, ka robežkontroles atjaunošana Īrijas salā varētu apdraudēt pirms 20 gadiem panākto mieru. Tajā pašā laikā daudzi Brexit atbalstītāji Mejas Konservatīvajā partijā bažījas, ka atšķirīgs statuss Ziemeļīrijai var apdraudēt Apvienotās Karalistes pastāvēšanu un ka Britu salas uz visiem laikiem paliktu daļēji pakļautas ES likumiem.
Atcelt Brexit
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 29. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!