Augstākās tiesnešu padomes prokuratūras nodaļa paziņoja, ka tā neieteiks Rumānijas prezidentam atstādināt no amata Nacionālās pretkorupcijas direkcijas (DNA) galveno prokurori Lauru Kodrucu Keveši. Šāds lēmums tika pieņemt ar sešām balsīm "par" un vienu "pret".
Pirms balsojuma Keveši atbildēja uz ministra ziņojumu, kurā apšaubīta DNA reputācija, kā arī apgalvots, ka prokurori viltojuši liecības.
Viņa atzina, ka ir bijušas "pārrakstīšanās kļūdas", tomēr ministra ziņojumu raksturoja, kā "nepierādītu un nepamatotu".
Keveši arī sacīja, ka kopš viņa 2013.gadā uzņēmās DNA vadību Eiropas Cilvēktiesību tiesa nav izteikusi pārmetumus par biroja izmeklētajām lietām.
Viņas vadības laikā DNA ir veiksmīgi uzturējusi apsūdzības pret likumdevējiem, ministriem un citām amatpersonām kukuļošanas, krāpšanas, varas ļaunprātīgas izmantošanas un citās korupcijas lietās.
"Mēs esam uzlabojuši Rumānijas tēlu un parādījuši, ka cīņa ar korupciju var būt iedarbīga," sacīja Keveši.
Galavārds jautājumā par prokurores amatu būs sakāms prezidentam Klausam Johannisam, kurš pēdējās dienās Keveši vairākkārt paudis atbalstu.
Bukarestē tūkstošiem cilvēku svētdienas vakarā izgāja ielās, lai protestētu pret tieslietu ministra lēmumu atcelt no amata Keveši, kura ir populāra valstī un izpelnījusies starptautisku respektu.
Toaders, kurš ir kreisās Sociāldemokrātiskās partijas (PSD) biedrs, ceturtdien sāka procedūru, lai atceltu Keveši no amata. Ministrs paziņoja, ka Keveši ir "kaitējusi [Rumānijas] tēlam" ārzemēs un esot "autoritāra".
Keveši kā DNA galvenā prokurore pēdējos gados ir palīdzējusi saukt pie atbildības daudzus korumpētus ierēdņus, tādejādi iemantojot ietekmīgus ienaidniekus. Daudzi no notiesātajiem ir valdošās PSD biedri vai partijai tuvu stāvošas personas.
Bukarestē svētdien protestēja aptuveni 4000 cilvēku, un mazākas demonstrācijas notika vēl vismaz četrās citās pilsētās.