Valstī pie varas esošā nacionālkonservatīvā partija Likums un taisnīgums (PiS) kopš 2015. gada mērķtiecīgi veikusi izmaiņas tieslietu sistēmā. PiS vadība uzstāj, ka tieslietu reformas nepieciešamas, lai izskaustu korupciju un izsvēpētu no tieslietu sistēmas komunisma laika paliekas. Eiropas Savienība (ES) uzskata, ka Polijas valdības patiesais mērķis ir kontrolēt tiesu varu.
Konstitūcijas garantijas
Līdz šim Polijas Augstākās tiesas tiesneši varēja strādāt līdz 70 gadu vecumam, bet jaunais likums tiesnešu pensionēšanās vecumu samazina līdz 65 gadiem. Līdz ar to otrdien pēdējā darba diena bija 27 no 73 Augstākās tiesas soģiem. Vecuma cenzu pārsniegušajiem tiesnešiem līdz aizvakardienai bija iespēja vērsties pie valsts prezidenta Andžeja Dudas ar lūgumu pagarināt viņu pilnvaru termiņu. Poļu mediji vēsta, ka daļa to ir izdarījusi, bet 11 soģi, kuru vidū bija arī Gersdorfa, atteicās no iespējas.
Neraugoties uz to, ka trešdien savus pienākumus uzsāka jaunais, Dudas ieceltais Augstākās tiesas priekšsēdētājs, Gersdorfa ieradās darbā. Viņu pie Augstākās tiesas ēkas Varšavā sagaidīja vairāki tūkstoši atbalstītāju. "Es šeit neesmu ieradusies politisku motīvu vadīta, bet lai aizstāvētu likuma varu," pirms ieiešanas tiesas ēkā sacīja Gersdorfa, kas tiesu vadīja kopš 2014. gada.
66 gadus vecā tiesnese atteikusies pensionēties ātrāk kā 2020. gadā, kad noslēdzas viņas pilnvaru termiņš. "Konstitūcija man garantē šo godājamo amatu uz sešiem gadiem, tāpēc es neredzu nevienu iemeslu, lai vērstos pie prezidenta ar petīciju," Gersdorfa sacīja raidsabiedrībai Deutsche Welle.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena ceturtdienas, 5. jūlija, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!