Mani tikko informēja, ka man ir atteikta iebraukšana Krievijā, “pamatojoties uz kodeksa 27.1 pantu”.
— Sandra Kalniete (@Kalniete) March 2, 2015
Kas pantā rakstīts, nezināja paskaidrot...
— Sandra Kalniete (@Kalniete) March 2, 2015
Kalniete pēc ielidošanas apturēta Maskavas Šeremetjevas lidostā un viņas pase paņemta tuvākai apskatei.
Lidojuma uz Rīgu šodien vairs nav. Mani vedīs nakšņot uz tranzītzonas kapsulām (kur savulaik palika Snowdens...). Vel gaidu, kad atdos pasi.
— Sandra Kalniete (@Kalniete) March 2, 2015
Kalnietei vīza ieceļošanai Krievijā nebija nepieciešama, jo viņai ir diplomātiskā pase.
Kalniete, kurai iebraukšana Krievijā liegta līdz 2019.gadam, no Maskavas jau izlidojusi uz Briseli, viņa pavēstījusi aģentūrai LETA.
"Atnāca robežsargs, viņš turēja manu pasi, līdz pat izziņoja iekāpšanu [lidmašīnā uz Briseli]. Viņš man to iedeva rokās, un tajā brīdī es pirmo reizi sajutu, ka tuvojos brīvībai," emocionāli norādīja Kalniete. "Tas man ļāva nojaust, kāda beztiesība patiesībā valda Krievijā. Visi tie cilvēki, kuri ir opozīcijā un cīnās par cilvēktiesībām, ir lieli varoņi. Viņi spēj izturēt šo psiholoģisko spiedienu. Es vispār apbrīnoju to, kā viņi nesajūk prātā un var turpināt normālu dzīvi."
Tā kā pirmdienas vakarā lidojumu uz Rīgu vairs nebija, deputātei nakti nācās pavadīt tranzītzonā. "Es saprotu, ka tas varētu būt saistīts ar manu politisko darbību un nostāju Ukrainas notikumos," tā neielaišanu Krievijā telefonsarunā LTV raidījumam Rīta panorāma komentēja Kalniete.
"Tas, ko es pavadīju tās stundas šeit nav salīdzināms ar to, ko jāaiztur Krievijas opozicionāriem. Tas naida vilnis, kas Krievijā arvien pieaug, vedīs postā visu Krievijas tautu," savu sašutumu neslēpa deputāte.
Kalniete savā Facebook kontā publicējusi arī dokumentu - pavēsti, kas deputātei izsniegts pases vietā. Tajā norādīts, ka jebkurš deputātes mēģinājums iekļūt Krievijā līdz 10.11.2019. var tikt krimināli sodīts.
Latvija izsaka dziļu sašutumu par Krievijas lēmumu neielaist valstī Kalnieti, aģentūrai LETA sacīja ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (Vienotība) preses padomnieks Mārtiņš Drēģeris.
Pēc Krievijas puses sniegtās informācijas, Kalniete ir iekļauta to personu sarakstā, kurām ir liegta ieceļošana Krievijā. Tā esot daļa no atbildes uz Eiropas Savienības noteiktajiem ierobežojumiem pret Krieviju sakarā ar Ukrainas suverenitātes un teritoriālās integritātes graušanu.
Drēģeris norādīja, ka šāds Krievijas solis izraisa lielu neizpratni, jo ir pretrunā ar elementāriem humānisma principiem. "Minētā Krievijas rīcība neveicina savstarpējo uzticību un ietekmē divpusējās sadarbības gaisotni," sacīja ministra pārstāvis.
Šī gan nav pirmā reize, kad Krievijā nav ielaists EP deputāts. Pagājušā gada septembra nogalē Krievijā netika ielaista EP deputāte Rebeka Harmsa. Tolaik Krievijas vēstnieks Eiropas Savienībā (ES) Vladimirs Čižovs paziņoja, ka deputāte iekļauta Krievijā nevēlamo personu sarakstā saistībā ar ES noteiktajiem ierobežojumiem vairākiem Valsts domes deputātiem.
LETA jau vēstīja, ka pēc ārlietu ministra Edgara Rinkēviča lūguma uz Ņemcova bērēm dosies ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica (Vienotība) un Kalniete. Tāpat bēres apmeklēs Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs (Saskaņas centrs).
Izmeklētāji izskata visas Ņemcova slepkavības versijas, sestdien paziņoja Maskavas Galvenās izmeklēšanas pārvaldes pārstāvis.
Tiesībsargājošās iestādēs uzskata, ka Ņemcova slepkavība bijusi rūpīgi plānota, tai gatavojušies iepriekš. Viena no versijām ir, ka tā bijusi pasūtījuma slepkavība.
(ziņa papildināta ar 4. un 5.rindkopu, mainīts virsraksts)