Pieprasa pārmaiņas
Demonstrāciju laikā Irākā bojāgājušo skaits ceturtdien pieauga līdz 20, bet ievainoto skaits sasniedza gandrīz tūkstoti, vēstīja televīzijas kanāls Al Jazeera. Iepriekšējā naktī valsts dienvidu pilsētās Amārā un Nāsirījā sadursmēs starp protestētājiem un drošības spēkiem dzīvību zaudēja vismaz 11 cilvēku, arī policists.
Par spīti tam, ka varasiestādes Bagdādē un vēl vairākās pilsētās bija ieviesušas komandantstundu, protesti vakar turpinājās trešo dienu pēc kārtas. Demonstrāciju vilnis Irākā aizsākās otrdien pēc tam, kad policisti ar spēku bija izdzenājuši nelielu protestētāju grupiņu Bagdādē. Notikušais izraisīja sašutumu sociālajos tīklos, kur strauji izplatījās aicinājums doties ielās un izteikt neapmierinātību. Par protestu epicentru ir kļuvis Atbrīvošanas laukums Bagdādē.
Vairākums protestētāju ir gados jauni vīrieši, kuri ir nikni uz pašreizējo valdību un politisko eliti, kas, viņuprāt, ir korumpēta un nedara neko, lai uzlabotu irākiešu dzīvi. "Mēs vēlamies darbu un labākus sabiedriskos pakalpojumus. Mēs to esam pieprasījuši gadiem, bet valdība nekad nav reaģējusi," 27 gadus vecais Abdallāhs Valīds sacīja Al Jazeera.
Saskaņā ar Pasaules bankas datiem Irākā 2018. gadā bez pastāvīga darba bija aptuveni 25% iedzīvotāju vecumā no 15 līdz 24 gadiem. Tas bija krietni vairāk par kopējo bezdarbu, kas pērn sasniedza 7,9%.
Tikai pirms nepilna gada pie varas nākušā premjera Abdelmahdī valdība pirmo reizi pieredz tik plašu iedzīvotāju neapmierinātību. "Mēs pieprasām pārmaiņas, mēs vēlamies valdības krišanu," kāds protestu dalībnieks Bagdādē sacīja ziņu aģentūrai Reuters. Aicinājumu uz "ģenerālstreiku" ir izplatījis ietekmīgais šiītu garīdznieks Muktada as Sadrs.
Drošības izaicinājums
Pēdējos gados Irāka regulāri ir piedzīvojusi plašas demonstrācijas pret sabiedrisko pakalpojumu neapmierinošo kvalitāti un amatpersonu korupciju. Parasti protesti norisinās vasaras mēnešos, kad milzīgā karstuma dēļ visa valsts regulāri piedzīvo elektrības padeves pārrāvumus. Taču šīs nedēļas demonstrācijas notiek laikā, kad gaisa temperatūra vairs nav tik augsta, kas liekot domāt par daudz plašāku neapmierinātību ar valdības darbu, raksta izdevums The New York Times.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 4. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Zemessargs
.
Ezis