Tā sauktā atpakaļuzņemšanas vienošanās, kas tik aprakstīta 2013.gadā, kopš 2014.gada oktobra attiecas uz Turcijas pilsoņiem, kuriem nav tiesību palikt ES. Sākot ar trešdienu, tā attiecas arī uz trešās valsts pilsoņiem, kas ieradušies ES caur Turciju, paziņoja Eiropas Komisija (EK).
Vienošanās attieksies uz visiem, kas ieradušies no Turcijas un dzīvo kādā ES valstī bez atļaujas, tostarp uz personām, kuru vīzām beidzies termiņš vai kuru lūgumi pēc patvēruma ir noraidīti.
Vienošanās īstenošanu pilnā apmērā paredz ES un Turcijas starpā noslēgtā vienošanās par migrācijas plūsmas ierobežošanu, saskaņā ar kuru Ankara piekrita uzņemt atpakaļ nelegālos imigrantus, kas ierodas Grieķijas salās, apmaiņā pret ES pretimnākšanu vairākos jautājumos, tostarp miljardiem eiro lielu palīdzību un bezvīzu režīmu.
Atpakaļuzņemšanas vienošanās īstenošana pilnā apmērā bija viens no nosacījumiem bezvīzu režīma ieviešanai, bet ES vēlas, lai Turcija arī izdara grozījumus pretterorisma likumā, jo pastāv bažas, ka Turcija bieži izmanto šo likumu mediju un opozīcijas apspiešanai.
Līdz šim Ankara atteikusies to darīt, un Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdoans pat draudējis atteikties no ES un Ankaras vienošanos par nelegālās imigrācijas ierobežošanu.
Tā sauktā atpakaļuzņemšanas vienošanās aizstās divpusējos līgumus, kas noslēgti starp Ankaru un ES valstīm, tostarp līgumu ar Grieķiju, uz kura pamata Turcija līdz šim uzņēmusi atpakaļ migrantus no Grieķijas salām. Tagad tas tiks darīts, pamatojoties uz vienošanos ar ES.