Savukārt indekss Nasdaq Composite, kur plaši pārstāvētas tehnoloģiskā sektora kompānijas, apliecinājis savu tradicionālo dinamismu, minētajā laika periodā pieaugot par 5,9%. Arī šaipus Atlantijas okeānam tirgos ir vērojams kāpums, Londonas biržas indeksam FTSE 100 pakāpjoties apmēram par pusotru procentu, savukārt kontinentālajā Eiropā finanšu lokomotīves Vācijas investoru dienas ir aizritējušas visnotaļ priecīgā gaisotnē, vietējam indeksam DAX atskaites periodā pieaugot par 4,9%. Optimisms nav izpalicis arī Āzijas lielākajā fondu tirgū Japānā, Uzlēcošās saules zemes indeksam Nikkei 225, piedzīvojot 2,9% vērtu izaugsmi.
Jaunas iespējas
Nereti mēdz uzskatīt, ka pēc tam, kad decembra beigās daudzi investori fiksējuši gada rezultātus un biržās iestājies zināms atslābums, nākamais gads tradicionāli sākas ar jaunu finanšu investīciju ienākšanu akciju tirgū, tādējādi sākotnēji bieži vien radot samērā strauju akciju cenu kāpumu.
Finanšu aprindās šo fenomenu mēdz dēvēt par janvāra efektu. Tiesa gan, izpausmes var būt visai dažādas un lielā mērā ir atkarīgas no ekonomikas kopējā stāvokļa, kā arī no iepriekšējo mēnešu akciju cenu dinamikas.
Iespējams, ka šā gada sākuma pozitīvās izpausmes ir saistītas ar visai straujo cenu kritumu rudenī un patlaban piedzīvojam vien pozitīvu korekciju, to zināmā mērā stiprinot ikgadējam cikliskajam faktoram, un investori jau iepriekš gaida tradicionālo akciju cenu pieaugumu un bija gatavojušies atsākt ieguldījumus biržās. Ir viedoklis, ka šī janvāra cenu kāpuma gaidīšana daudziem investoriem jau liek iepriekš atvērt pozīcijas, tādējādi šajā ziņā varot runāt arī par decembra un pat novembra efektu.
Viens no iemesliem, kādēļ janvāris bieži vien iezīmējas ar cenu palielināšanos, ir saistīts ar grāmatvedības darbības faktoriem. Reizēm gada beigās investori izmanto iespēju pozīciju noslēgt ar zaudējumiem, lai tādējādi samazinātu kapitāla nodokļu izmaksas, taču tajā pašā laikā viņi uzskata, ka konkrētais biržas emitents ir pievilcīgs un tāpēc jaunajā gadā tā akcijas atkal atpērk. Vienlaikus gada noslēgums bieži vien iezīmējas ar prēmijām un bonusiem, līdz ar to cilvēkiem parādās jauna nauda, ko investēt uzņēmumu vērtspapīros. Vēl mēdz uzskatīt, ka janvāra efekts spilgtāk izpaužoties mazo kompāniju akciju pasaulē, jo tās procentuālo cenu svārstību ziņā ir dinamiskākas par lielajiem biržas emitentiem. Šogad šis uzskats sevi ir teicami attaisnojis, jo līdz 23. janvāra biržas tirdzniecības sesijas noslēgumam ASV mazas kapitalizācijas kompāniju indeksa US SmallCap 2000 vērtība pakāpusies par 7,7%. Minētais piemērs pierāda, ka var pietikt ar trim veiksmīgām nedēļām, lai tiktu pie solīda ienesīguma jau visa gada ietvaros.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena pirmdienas, 28. janvāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!