Tieši pirmās nepieciešamības preces un pakalpojumi bija tie, kas pērn uzrādīja būtisku cenu pieaugumu - pārtikas cenas kāpušas vidēji par 7,9%, mājokļa izdevumi – par 7,6%, transporta izdevumi – par 7.8%, kas ievērojami pārsniedz gada inflācijas vidējo rādītāju 4,4%. SEB bankas eksperti uzskata, ka šogad pārtikas preču cenu pieaugums varētu būt mērenāks, atsevišķās produktu grupās var sagaidīt pat nelielu cenu kritumu, savukārt Latvijas mājsaimniecību budžetos lielāku pieaugumu varētu piedzīvot mājokļu un transporta izdevumi, kas veido būtisku izdevumu apjomu mājsaimniecību budžetos.
"Degvielas cenu kāpums gada sākumā jau iecirtis pamatīgu robu autobraucēju maciņos, turklāt arī tiem iedzīvotājiem, kuriem nav savs auto, nav iemesla priecāties, jo degvielas cenu palielināšanās dēļ sadārdzinās ražošana un pakalpojumu sniegšana, tādējādi var pieaugt dažādu preču un pakalpojumu cenas. Līdzīga situācija ir ar komunālajiem maksājumiem - izdevumiem par apkuri, dabasgāzi un citiem pakalpojumiem, kuri pēdējo pāris gadu laikā būtiski auguši, un arī šo izmaksu pieaugumu mājsaimniecības izjūt divējādi – gan tiešā veidā ar lielākiem personīgajiem maksājumiem, gan arī pastarpināti caur ražošanas izmaksu palielināšanos un preču/pakalpojumu cenu pieaugumu," atzīst SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.
Pēc E.Rudzīša domām, ņemot vērā patēriņa izdevumu struktūru, mājokļa izdevumu sadārdzināšanos vairāk izjutīs trūcīgās mājsaimniecības, kā arī pensionāru mājsaimniecības. Savukārt degvielas cenu kāpuma rezultātā visvairāk transporta izdevumi pieaugs turīgākajām mājsaimniecībām, daudz mazāka ietekme trūcīgākajām mājsaimniecībām.