Straujais Latvijas eksporta pieaugums šogad primāri saistīts ar globālās ekonomikas labvēlīgo attīstību. Šogad pasaulē gaidāms straujākais pieaugums kopš 2011. gada, ražotāju noskaņojums Eiropas Savienībā sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni, un ASV patērētāju noskaņojums ir pozitīvākais pēdējo 17 gadu laikā. Papildus tam labvēlīgas ekonomikas tendences vērojamas arī Ķīnā, Krievijā un citās attīstības valstīs. Šo procesu rezultātā šogad par gandrīz 10% palielinājušies tirdzniecības apjomi pasaulē, un to ļoti tiešā veidā jūt ne tikai Latvijas, bet arī Lietuvas un Igaunijas eksportētāji. Vienlaikus pozitīvās eksporta tendences parāda, ka, lai arī darba tirgus kļūst arvien siltāks, Latvijas uzņēmēji kopumā ir konkurētspējīgi un spēj izmantot globālā tirgus sniegtās iespējas.
Oktobrī visstraujāk pieaudzis dzērienu (+54,9% pret iepriekšējo gadu), dzelzs un tērauda (+81,1%), dzelzs izstrādājumu (+26,3%), kā arī dažādu mehānismu (+24,5%) eksports. Tāpat oktobrī par 18,8% palielinājās koka izstrādājumu eksports, lai gan ražošanas apjomi pēdējos mēnešos vairs būtiski nepieaug un gada nogalē nozarē iespējamas problēmas ar izejmateriāliem nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ. Savukārt kopējo pieaugumu uz leju oktobrī pavilka graudu (-36,2%) un piena produktu (-11%) eksports. Importa kāpums oktobrī joprojām apsteidza eksporta pieaugumu, salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu pieaugot par 10,9%. Importa palielinājums pamatā saistīts ar investīciju pieaugumu un dārgākiem energoresursiem, kā arī reeksporta palielināšanos.
Šis gads labi parāda, ka eksporta dinamika Latvijā lielā mērā ir atkarīga no globālajām ekonomiskajām tendencēm. Pasaules tirdzniecībā 2017. gads ir bijis ļoti labs un ir diezgan ticami, ka Latvijas eksporta pieaugums šogad būs tuvu 10%. Tomēr pasaules tirdzniecība ir ļoti svārstīga, un iepriekšējie gadi ir bijuši diezgan vāji. Tādēļ šobrīd, visticamāk, eksportā atgūstam iepriekš iekavēto, un nākamgad es Latvijas eksportā gaidītu mērenāku izaugsmi 5-6% robežās. Par to, iespējams, jau liecina pēdējo mēnešu eksporta dinamika Lietuvā un Igaunijā, kur eksporta pieaugums ir jūtami piebremzējies.