Desmitos procentu
"Salīdzinājumā ar 2019. gada trešo ceturksni visos segmentos – gan ASV, gan Eiropā – ir sagaidīts peļņas kritums. Pēc Refinitiv datiem, tiek prognozēts, ka kritums kopējā peļņas rādītājā ASV plašā tirgus indeksa Standard & Poor’s 500 uzņēmumiem sasniegs 22%, savukārt Eiropas indeksa Stoxx 600 uzņēmumiem peļņa varētu būt kritusies par 39%. Šis ir loģisks scenārijs, ņemot vērā šī gada Covid-19 pandēmijas radītās negatīvās sekas ekonomikai," situāciju raksturo bankas Luminor investīciju stratēģis Vitālijs Siļvestrovs.
Runājot par kompāniju apgrozījumu, viņš teic, ka te arī ir vērojams kritums salīdzinājumā ar atbilstošu periodu pērn. ASV S&P 500 indeksa uzņēmumiem tas varētu sasniegt 4,5%. Tajā pašā laikā eksperts piebilst, ka atsevišķos sektoros tiek sagaidīts arī neliels apgrozījuma pieaugums. Tā, piemēram – veselības aprūpes nozarē, pateicoties valsts dotācijām, lai nodrošinātu Covid-19 vakcīnas izstrādi, kā arī kopējām iedzīvotāju tendencēm netaupīt uz veselības izmaksām Covid-19 laikā, apgrozījums var palielināties par 7,7%. Pirmās nepieciešamības preču nozarē iedzīvotāju ieradumu pārmaiņu dēļ (piemēram, aizstājot gājienu uz restorānu ar ēdiena gatavošanu mājās) pieaugums var sasniegt 2,1%, bet informācijas tehnoloģiju nozarē, pateicoties pakalpojumu un pirkumu iegādei tiešsaistē, apgrozījums pagājušajā ceturksnī varētu būt kāpis par 1,5%.
Tajā paša laikā Siļvestrovs teic, ka, ja šos rādītājus salīdzinātu nevis ar 2019. gadu, bet gan ar 2020. gada otro ceturksni, iespējams, finanšu rezultāti varētu būt uzlabojušies. Eksperts zina teikt, ka kopējā peļņa S&P 500 uzņēmumiem varētu būt palielinājusies aptuveni par 15%, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni.
"Vissliktākie ar Covid-19 saistītie notikumi ekonomikā bija tieši pavasarī, bet ekonomikas atkal atvēršana un valstiska mēroga atbalstu ieviešana notika jau vasaras mēnešos, tādējādi šī faktora ietekmē trešā ceturkšņa rādītājiem vajadzētu būt labākiem nekā otrajā ceturksnī," skaidro finanšu eksperts.
Siļvestrovs, raksturojot prognozes, teic, ka visstraujākais peļņas pieaugums ir sagaidāms ražošanas nozarē (plus 161%), bet tas vairāk notiks zemās bāzes efekta dēļ – otrajā ceturksnī kopējā peļņa šīs nozares uzņēmumiem bija tuvu nullei. "Apkopojot iepriekš minēto, finanšu rezultātu ziņā lielu atšķirību, salīdzinot ar iepriekšējo ceturksni, nevajadzētu sagaidīt. Būtiskas pozitīvas izmaiņas, ja tādas būs, visticamāk, notiks tikai nākamgad," spriež Luminor finanšu speciālists.
Stabilās finanses
Visu rakstu lasiet avīzes Diena pirmdienas, 5. oktobra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!