Tobrīd tika glābtas bankas, taču Covid-19 izplatības sekas var būt postošākas un glābjamo tautsaimniecības sektoru spektrs daudz plašāks nekā 2008. un 2009. gadā.
Šobrīd var izvirzīt diezgan drošu hipotēzi arī par to, ka līdzīgi kā pēc iepriekšējās finanšu krīzes var nākties domāt arī par konkrētu valstu glābšanu.
Negācijas izpaužas aizvien straujāk
Attiecībā uz tālākajām ekonomiskās un finanšu situācijas izmaiņām ļoti nopietni jāņem vērā norises finanšu tirgos, un te diemžēl nākas atzīst, ka salīdzinājumā, piemēram, ar 2008. gada septembri, kad sabruka Lehman Brothers, šoreiz negatīvie procesi norit straujāk. Vien pēdējo nepilnu divu nedēļu laikā pasaules finanšu artērijas – Volstrītas – smagsvara kompāniju indekss Dow Jones Industrial Average ir piedzīvojis trīs no vēsturiski 13 sliktākajām dienām kopš indeksa aprēķināšanas sākuma 1886. gadā.
Īpaši izceļas šī pirmdiena, kad indeksa vērtība samazinājās par 12,93% procentuālā ziņā ''par kapeiku'', apsteidzot pat līdz šim lielāko ekonomikas lejupslīdi ievadījušo ''melnās ceturtdienas'' kritumu 1929. gada 28. oktobrī.
Tā Dow Jones indeksam bija otrā vēsturiski sliktākā diena. Lielāks kritums tika piedzīvots vien 1987. gada 19. oktobrī, kad minētā biržas indikatora vērtība zaudēja 22,63%. Salīdzinājumam – pagājušajā finanšu krīzē lielākais indeksa vienas dienas kritums sasniedza 7,87%, bet pēdējo divu nedēļu laikā birža ir piedzīvojusi jau divas dienas, kad vērtības samazināšanās ir bijusi straujāka. Arī kopējais tirgus kritums ir straujāks nekā, piemēram, 2008. gada septembrī, kad Dow Jones zaudēja ap 10% vērtības, savukārt šobrīd krīzes pirmajā mēnesī līdz pagājušās pirmdienas biržas sesijas slēgšanas brīdim Dow Jones bija nokrities par 31%.
Jo sliktāks fons akciju tirgū, jo grūtāk ir pieejama nauda arī reālajā ekonomikā, un, jo sliktāka ir finanšu aprite, jo ātrāk apsīkst ekonomiskais pieaugums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 19. marta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
gf
Vārds
Irlielāmērāticams