Ārkārtējās situācijas laikā strādāt attālināti darba devēji ļauj 50,4% Latvijas iedzīvotāju, rāda mobilo sakaru operatora Tele2 veiktā aptauja. Tajā secināts, ka nedaudz lielākas iespējas darīt darbu attālināti ir publiskajā sektorā strādājošajiem (53%) nekā privātajā sektorā nodarbinātajiem (47%). Vismazāk iespēju strādāt attālināti ir tirdzniecības nozares darbiniekiem (33%). Aptaujas rezultāti liecina, ka mazākas iespējas strādāt attālināti ir arī mazāka atalgojuma saņēmējiem. Darbu attālināti vairāk veic cilvēki ar augstāko izglītību (64%) un augstiem ienākumiem (71%).
Kā komentē Tele2 personāla vadītāja Aija Bite-Ozere – lai strādātu attālināti, ir nepieciešams gan piemērots tehniskais nodrošinājums, gan arī tāda darba kultūra uzņēmumā, kas jau iepriekš sekmējusi to, ka darbinieki strādā patstāvīgi. "Ja raugāmies uz aptaujas rezultātiem, redzam, ka 58% iedzīvotāju darba devējs nodrošina datortehniku, 38% – instruē par attālinātās saziņas risinājumiem, savukārt trešdaļai jeb 32% darba devējs apmaksā mobilos sakarus," norāda Bite-Ozere un piebilst, ka tehniskais nodrošinājums noteikti var būt viens no lielākajiem šķēršļiem, ja dators, piemēram, ir jādala ar citiem ģimenes locekļiem.
Tele2 aptaujas dati arī liecina, ka pašreizējie apstākļi un darbs mājās nes līdzi zināmus izaicinājumus, proti, 54% Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka līdz ar ārkārtējās situācijas izsludināšanu valstī viņiem ir kritusies darba produktivitāte.
Savukārt citā, starptautiska mēroga aptaujā Darbs no mājām Covid-19 laikā, ko 25 valstīs, aptaujājot vairāk nekā 3000 dažādu profesiju respondentu, veikusi nekustamā īpašuma konsultāciju kompānija Colliers International, 53% aptaujāto uzskata, ka viņu produktivitāte, strādājot attālināti, nav mainījusies. 24% atbildējuši, ka produktivitāte ir pat palielinājusies, bet uz tās samazināšanos norādījuši 23%. Produktivitāte visvairāk augusi finanšu pakalpojumu, profesionālo pakalpojumu un tehnoloģiju nozarē, bet visvairāk samazinājusies – juridisko pakalpojumu, kā arī izglītības un pētniecības nozarē, liecina pētījums.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena otrdienas, 14. aprīļa, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!